avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune si iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune si iesire din indiviziune

Buna ziua,tatal meu a decedat acum 7 ani si in urma decesului nu s-a deschis succesiunea dupa tatal meu,mostenitorii fiind :mama si doi copii ;sora mea si eu.Mentionez ca de-a lungul celor 7 ani mama si sora mea au tot incercat sa ma 'pacaleasca ' sa renunt la partea mea sub diverse motive;ba ca mama vrea sa vanda casa si cica nu se poate vinde decat ca"tot unitar'-adica ea sa fie singura mostenitoare ,ba sa cedez partea mea surorii....(sa renunt la partea mea)..Acum mama doreste sa deschida degraba succesiunea dupa tatal meu(casa si teren) .Va rog sa ma lamuriti care ar putea fi motivul grabei?in plus mama zice ca vrea sa faca si iesirea din indiviziune.Avand in vedere ca bunurile au fost dobandite in timpul casatoriei-care sunt cotele parte mostenite de fiecare la succesiune?Cam cat dureaza dezbaterea succesiunii? De ce oare doreste iesirea din indiviziune as tam -nesam dupa ce atatia ani a amanat deschiderea succesiunii?Mama m-a sunat sa ma prezint la o data precizata pentru succesiune la notarul cu care ea se tot consulta.Cum sa procedez?Ce se intampla daca nu ma prezint?Mi-e groaza de ce surpriza neplacuta s-ar putea sa-mi pregateasca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Noiembrie 2019
vioalex, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:31, 4 Decembrie 2019
Mama are 5/8, iar dvs si sora 3/8, adică 3/16 fiecare.
Graba e ca vor sa clarifice lucrurile și să obțină un act de proprietate.
De renunțat este doar decizia dvs, însă nimeni nu poate fi obligat să rămână în indiviziune.
Dacă nu va prezentati la notar, astfel încât să dezbateti succesiunea amiabil, atunci mama si sora va pot chema in instanta pentru partaj.
In cazul in care instanța va decide să atribuie imobilul în lotul mamei sau surorii, dvs veti primi o sulta.
Multumesc pt raspuns!
daca accept iesirea din indiviziune se poate stabili
de la inceput in scris contraval sultei pe care sa o primesc si in ce termen ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La notar, da.
La instanța o stabilește judecătorul in functie de evaluarea bunului.
mai am o intrebare:la iesirea din indiviziune la notar(amiabil)daca optez pt sulta ea va fi in lei -cota parte (3/16) mostenita?ca in acest moment asa este(traieste mama)sau cum se calculeaza?ca in aceasta varianta eu am de pierdut in caz ca mama doneaza in viitor partea ei ,surorii mele
Ultima modificare: Duminică, 24 Noiembrie 2019
vioalex, utilizator
Se calculează în lei, în euro sau în ce moneda doriti dvs.
Asta e si ideea de a merge la notar. Absolut tot este amiabil, la înțelegerea părților.

Alte discuții în legătură

Mostenire iuliana74 iuliana74 Buna ziua , am urmatoarea situatie , mama mea a decedat in 2010, in urma ei am dezbatut succesiunea pentru 10 ha de teren agricol, tata a renuntat la partea ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunuri Elenpasca Elenpasca Cum pot intra in drepturile care imi revin dupa succesiunea facuta dupa moartea tatalui??? Mentionez ca mama a vandut partea ei surorii mele care sa mutat in ... (vezi toată discuția)
Mostenire dani42ela dani42ela Am nevoie de un raspuns, va rog. Tatal meu a decedat in 2003. A lasat o casa in care locuieste mama mea. Eu, sora mea si fiul fratelui meu decedat, impreuna cu ... (vezi toată discuția)