Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Casa modulara pe teren extravilan arabil
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Casa modulara pe teren extravilan arabil

Va salut.
Din cauza bugetului limitat doresc sa cumpar un teren langa orasul in care locuiesc pe care sa amplasez o casa modulara, respectiv casa din panouri sandwich. Pentru astfel de constructii stiu ca nu este necesara autorizatie de constructie.
Problema este ca terenul este in extravilan, categoria arabil. Pentru a amplasa pe acest teren o casa modulara ce ar trebui sa fac. Daca scot terenul din circuitul agricol definitiv ar trebui sa mai fac ceva?
Va multumesc anticipat.
Nu știu cine v-a spus că nu vă trebuie autorizație. Un imobil cu destinația locuință nu are ce căuta în extravilan.
Am uitat sa precizez, casa modulara nu are fundatie, este amplasata pe stalpi infipti anterior in pamant. De asemenea se poate demonta si muta. Acesta este motivul pentru care mi s-a spus, de catre constructor, ca nu are nevoie de autorizatie de construire.
Întâmplător, legile se mai revizuiesc. Legea 50/91, mai precis. O puteți citi pe www.legislație.just.ro. excepțiile s-au împuținat considerabil