Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnet munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnet munca

buna,am o intrebare....:la dosarul de somaj imi trebuie canetul de munca.azi l-am ridicat si am descoperit ca perioada 2002-2004 cat am lucrat la o firma din alt judet decat cel in care am domiciliu acum,nu este trecuta in carnet.dar am acasa o adeverinta care arata ca am lucrat la acea firma,doar ca a fost eliberata in anul 2004 si este o copie.are stampila firmei si a ITM-ului.am avut nevoie de ea in 2004 tot pt a intocmi un dosar de somaj.e buna sau trebuie sa cer alta la acea firma?multumesc anticipat!
Numai perioadele lucrate in baza unui contract individual de munca se trec in carnetul de munca ... :)
Aha, am inteles. Dar perioada de lucrat ca PFA (exclusiv) se pune la contributia la pensie? Platind toate asigurarile, desigur. La vechime conteaza lucrul ca PFA?
Adica: ce ma intereseaza pe mine: sa am continuitate la plata asigurarilor si la pensie. Dar as vrea sa lucrez independent. Nu stiu daca m-am exprimat bine.
Da, daca aveti contract de asigurare incheiat cu Casa de pensii.
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri. Ma ajuta mult sa iau o decizie importanta pentru mine. :)