Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu probleme

Strabunicul meu P.D. a avut 4 copii: P.S.M. , P.A.F , P.D.R. , M.D.M.R. Eu am certificat de calitate de mostenitor unde se arata ca acesti 4 copii sunt unicii mostenitori ai lui P.D. // Apoi tatal meu M.M.E si unchiul meu M.C.D au declaratie notariala ca sunt unicii mostenitori ai celor 4 copii. De aici rezulta ca MME si MCD sunt unicii mostenitori ai lui P.D. Dvs ce parere aveti ?
hamarsold2019, utilizator
Buna seara,
Pai daca descendentii fui PD si ai sotiei sale sunt cei 4 si singurii mostenitori aci celor 4 sunt cei 2 (o parte din cei 4 neavand copii sau/si sotii) atunci este evident ca mostenitorii lui PD si ai sotiei acestuia sunt cei 2 fie direct fie prin reprezentare fie prin mosteniri prin colaterali.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Deci tatal meu MME si unchiul meu MCD sunt unicii mostenitori ai lui PD. Dar cum o sa pot dovedi eu in fata instantei ca sora bunicii mele ,si fratii ei nu au fost casatoriti si nu au avut copii? Cum o sa pot dovedi de asemenea ca unchiul meu MCD nu a avut copii, si ca eu sunt sigurul mostenitor al unchiului meu MCD ?