avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu probleme

Strabunicul meu P.D. a avut 4 copii: P.S.M. , P.A.F , P.D.R. , M.D.M.R. Eu am certificat de calitate de mostenitor unde se arata ca acesti 4 copii sunt unicii mostenitori ai lui P.D. // Apoi tatal meu M.M.E si unchiul meu M.C.D au declaratie notariala ca sunt unicii mostenitori ai celor 4 copii. De aici rezulta ca MME si MCD sunt unicii mostenitori ai lui P.D. Dvs ce parere aveti ?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2019
hamarsold2019, utilizator
Cel mai recent răspuns: hamarsold2019 , utilizator 14:37, 28 Noiembrie 2019
Buna seara,
Pai daca descendentii fui PD si ai sotiei sale sunt cei 4 si singurii mostenitori aci celor 4 sunt cei 2 (o parte din cei 4 neavand copii sau/si sotii) atunci este evident ca mostenitorii lui PD si ai sotiei acestuia sunt cei 2 fie direct fie prin reprezentare fie prin mosteniri prin colaterali.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Deci tatal meu MME si unchiul meu MCD sunt unicii mostenitori ai lui PD. Dar cum o sa pot dovedi eu in fata instantei ca sora bunicii mele ,si fratii ei nu au fost casatoriti si nu au avut copii? Cum o sa pot dovedi de asemenea ca unchiul meu MCD nu a avut copii, si ca eu sunt sigurul mostenitor al unchiului meu MCD ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu o succesiune pisica300 pisica300 Străbunicul meu P.D. a avut unici moștenitori pe bunica mea M.D.M.R , pe sora bunicii mele P.S.M și pe frații bunicii mele P.D.R și P.A.F. Bunica mea ... (vezi toată discuția)
Mostenire ruda indepartata gabiK71 gabiK71 buna ziua As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii - fara copii ai decedatilor Elena27R Elena27R Buna ziua, Suntem in situatia de a cumpara o casa si terenul aferent care a ramas in urma decesului unor rude, matusa si unchi decedati amandoi acum 1 an. ... (vezi toată discuția)