Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Daca raman însărcinată cu al doilea copil pe perioada concediului de crestere ptr primul copil, pot sa intru direct in doilea ccc, sau trebuie sa ma întorc la.munca o perioadă. Mentionez ca am avut 3 luni concediu de risc maternal ptr primul copil
Multumesc

Depinde de data nasterii celui de-al doilea copil ...altfel spus, daca nasterea se va produce pe durata CCC1 sau dupa terminarea acestuia.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua! Daca nasterea celui de-al doilea copil se produce dupa cei doi ani de concediu crestere copil 1 pana implineste 3 ani, beneficiez de indemnizatie ptr crestere copil 2? Multumesc!
Dianageorgiana2019, utilizator
In speta, beneficiati de indemnizatie pentru CCC2.