Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii certificate medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

certificate medicale

buna ziua.
am un certificat initial AAAAA pt. 30.09. se elibereaza alt medical, in continuarea lui AAAAA intre 01.10 - 02.10., si altul intre 03.10-23.10 in continuarea aceluiasi certificat AAAAA.
intre 24.10-31.10 se elibereaza certificatul initial (BBBBB).
intre 01.11 - 14.11 se elibereaza certificatul initial CCCCC.
intre 15.11-30.11, se elibereaza certificatul in continuarea lui AAAAA.
intrebarea mea este daca la ultimul medical (15-30.11) se utilizeaza aceeasi baza de calcul ca la certificatul AAAAA sau nu? si se plateste din FNUASS?
Vioreld, utilizator
In ordinul 233/125 din 14 martie 2006 pentru aprobarea Instructiunilor de completare a concediilor medicale, in Anexa 2, la art. 13, se mentioneaza ca:
"Prin certificat de concediu medical in continuare se intelegeorice certificat medical care prelungeste un concediu medical anterior neintrerupt pentru aceeasi afectiune"
Nu cred ca ultimul certificat medical poate fi in continuarea celui care s-a terminat pe 23.10, chiar daca este pentru aceeasi afectiune.
E prima data cand aud despre un concediu medical dat in continuarea unuia de acum aproape o luna.
raspunsurile dumneavoastra sunt contradictorii. nu sunt lamurit.
poate ar avea logica daca certificatul AAAAA si cele in continuarea lui ar fi emise de spitalul judetean, iar celelalte de medicul de familie?
pe rand :
1. Ca baza de calcul faci tabel cu salariul pe ultimele 6 luni intregi / numar zile lucratoare ( daca ai 6 luni intregi) daca nu, e deajuns o luna / nr zile lucratoare .
2. Inmultesti cu % cod indemnizatie si obtii indemnizatia zilnica .
3. Pentru orice diagnostic initial recalculezi % baza .
4. Ultimul concediu medical nu poate fi in continuare ( si altii gresesc nu numai noi )
5. LIPSESTE CU SIGURANTA UN CB .
nu lipseste nici un certificat.
certificatele eliberate de medicul specialist din spital sunt: 1. AAAAA initial: 1 zi 30.09; 2. 01.10-02.10 in continuare; 3. 03.10 - 23.10 in continuare; 4. 15.11 - 30.11 in continuare;
certificatele eliberate de medicul de familie: 1. 24.10 - 31.10; 2. 01.11-14.11 - ambele sunt initiale.
sa inteleg ca certificatul 15.11-30.11 trebuia sa fie initial? in acest caz il las asa si il platesc primele 5 zile unitatea, restul din FNUASS? sau il iau ca atare (in continuare) si se plateste tot din fnuass?