Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produse contrafacute partener emag
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produse contrafacute partener emag

Bună,

Recent am comandat de pe emag (de la unul dintre partenerii lor terțe părți) un ghiozdan.

După ce am primit produs am constat ca el este contrafăcut, fapt dovedid și de eticheta cu greșeli ortografice și cu producătorul fiind ceva companie chinezească. Produsul era listat ca fiind cel original pe site.

Există posibilitatea să fac vreun demers împotriva comerciantului prin ANPC sau pot doar să încerc să beneficiez de politica de retur? Există vreo lege care să ma protejeze împotriva cazurilor de genul și dacă da, este vinovată terța parte sau emag care permite aceste practici?
Manuela Rășină, administrator
daca faceti reclamatie prin ANPC excludeti posibilitatea de a va razgandi. mai precis, daca vreti sa invocati contrafacerea, trebuie sa fi fost pagubit. legea care reglementeaza este 84/1998, iar dvs ca si pagubit trebuie sa dovediti contrafacerea, ceea ce e destul de tehnic. emag nu poate fi tras la raspundere fiindca asa cum scrie si pe platforma, el este doar o piata. daca as vrea sa fiu repede rambursat, as opta pentru razgandire.
nu in ultimul rand, va rog sa verificati produsele originale: majoritatea sunt fabricate in China/ India, fiindca doar verificate si vandute prin alte tari
Multumesc de raspuns!

Procedeul de dovedire a contrafaceri era cel care ma ingrijora. Intr-adevar, doresc sa fiu rascumparat, dar practicile comerciantului m-au scandalizat un pic.

Am mai auzit ulterior plangeri legate de el pe unele forum-uri si produsul pe care l-am primit nu este unul de marca care se intampla sa fie fabricat in China, ci este clar un fals. Este aproape idendic ca fabricatie cu originalul, cu exceptia etichetei care o imita pe cea originala, dar contine numeroase greseli ortografice si de exprimare. De asemenea, pe ea este scris producatorul ca find o firma chinezeasca, nu o filiala a firmei originiale.

Am motive foarte intemeiate sa cred ca vanzatorul trimite produse contrafacut in deplina cunostinta de cauza, ceea ce e ilegal. Pe de alta parte nu as vrea sa trebuiasca sa trec prin proceduri legale lungi si tehnice.

Adrian Dimitriu a scris:

daca faceti reclamatie prin ANPC excludeti posibilitatea de a va razgandi. mai precis, daca vreti sa invocati contrafacerea, trebuie sa fi fost pagubit. legea care reglementeaza este 84/1998, iar dvs ca si pagubit trebuie sa dovediti contrafacerea, ceea ce e destul de tehnic. emag nu poate fi tras la raspundere fiindca asa cum scrie si pe platforma, el este doar o piata. daca as vrea sa fiu repede rambursat, as opta pentru razgandire.
nu in ultimul rand, va rog sa verificati produsele originale: majoritatea sunt fabricate in China/ India, fiindca doar verificate si vandute prin alte tari

Sincer, nu inteleg cum poate fi emag complet degrevat de raspundere! Noi cumparam de la ei tocmai pt ca brand-ul (speram noi cel putin, in naivitatea noastra) ne ofera o minima garantie de seriozitate. Ceea ce se pare ca nu mai este deloc cazul!

In momentul in care emag accepta un comerciant X pe platforma, are obligatia sa verifice cu cine are de-a face, sunt convins ca exista si legi UE impotriva unor astfel de vanzari de obiecte contrafacuta made in China sau oriunde altundeva.

Sigur emag opereaza astfel de "colaborari" cumva la limita daca nu chiar in afara legii.

Ceva trebuie sa se poate face pentru a proteja consumatorul si nu numai!
Cu scuze, dar presupuneți o sumă de lucruri. Mai întâi că emagul face poliție cu cei care vor să vândă la ei în piață. În al doilea rând, despre legile UE. Ele sunt la fel de bune ca ale noastre, dar trebuie invocate. Și tot așa. Fără o activitate a celor păgubiți nu se întâmplă nimic
adriandimitriu, utilizator