Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcule indemnizatie prenatal si crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcule indemnizatie prenatal si crestere copil

Buna ziua,

pe parcursul acestui an (ianuarie) am fost incadrata cu salarul brut de 3000 lei deoarece societatea la care lucrez a fost nevoita sa modifice salarul minim pe economie la 3000 lei din cauza incadrarii in domeniul CONSTRUCTII (cod caen principal aferent acestei categorii). Pe parcursul acestui an am ramas insarcinata, iar in momentul de fata in doua saptamani raman acasa in concediu prenatal.
Calculul pentru concediu se efectueaza din brutul pe anul curent.
De la anul, daca se schimba legislatia in cadrul domeniului din CONSTRUCTII, e posibil ca angajatorul sa reduca salarul brut la minimul pe economie.
Intrebarile mele sunt:
- Mi se poate aplica diminuarea salarului brut de la 3000 lei la minimul pe economie?
- Se vor reface calculele atat pentru banii de prenatal cat si pentru cei de crestere copil? (nu se stie cand se va reveni la salarul minim pe economie de la anul)
- Se poate ajunge la o intelegere cu angajatorul de a nu diminua salarul brut pe perioada prenatalului si a cresterii copilului in cazul in care modificarea ma afecteaza?

Multumesc frumos
Buna ziua,
Modificarea salariului produce efecte doar pentru viitor.
Dvs. vii se calculeaza indemnizatiile pentru concediul maternal si cel de crestere copil in functie de venitul avut in perioada eligibila.
Care este data probabila a nasterii?
Pe perioada concediului pentru crestere copil nu o sa primiti salariul, o sa primiti o indemnizatie lunara calculata in functie de salariul avut in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului.
Va puteti intelege* cu angajatorul ca acesta sa mentina salariul brut actual si ca acesta sa preia eventualele taxe ce acum sunt 'inghetate".
Ionut.ion, utilizator
Data nasterii este 5 februarie 2020
Atunci indemnizatia se va calcula in functie de veniturile nete avute in perioada Martie 2019- Februarie 2020 si reprezinta 85% din aceste venituri.
Gasiti cateva "calculatoare"ale acestei indemnizatii pe net.
Ionut.ion, utilizator