Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoatere de la taxe și impozite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoatere de la taxe și impozite

Bună ziua,

Pe scurt, i-am dat mașina mamei printr-un contract de vânzare-cumpărare pe suma de 1 leu și, pentru că nu mai locuiesc la aceeași adresă unde am domiciliul (mun. Petroșani, jud Hunedoara), pe motiv că sunt mutat din țară, l-am rugat pe tata să meargă cu contractul de direcția Taxe și Impozite, să obțină parafa necesară pe contract.

I s-a spus că nu se poate, că trebuie să vin eu, din Germania, personal, să depun contractul și să semnez o cerere de scoatere din evidență a autoturismului.

Întrebarea mea este dacă nu se poate face treaba asta și printr-o procură sau, oricum, fără să vin până în țară.

Vă mulțumesc frumos.
robintel, utilizator
Puteti fi reprezentat prin imputernicire (nu se cere a fi autentificata de notar), unde sa mentioneze ca va reprezinta in fata organelor fiscale locale, ca poate semna in numele d-voastra, ca poate depune si ridica orice documente, si indeplini orice proceduri. Codul de Procedura Fiscala mentioneaza:

Art. 18. - Împuterniciții

(1) În relațiile cu organul fiscal contribuabilul/plătitorul poate fi reprezentat printr-un împuternicit. Conținutul și limitele reprezentării sunt cele cuprinse în împuternicire sau stabilite de lege, după caz. Desemnarea unui împuternicit nu îl împiedică pe contribuabil/plătitor să își îndeplinească personal obligațiile prevăzute de legislația fiscală, chiar dacă nu a procedat la revocarea împuternicirii potrivit alin. (2).
(2) Împuternicitul este obligat să depună la organul fiscal actul de împuternicire, în original sau în copie legalizată. Revocarea împuternicirii operează față de organul fiscal de la data depunerii actului de revocare, în original sau în copie legalizată.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Bună ziua,

Adică dacă scriu pe o foaie împuternicirea și o trimit prin poștă/ email (spre a fi listată) și înmânată autorităților este OK?

Sau mai sunt și alte cerințe?

Vă mulțumesc frumos!
In original prin posta.
Pentru solutionare,incheiati procura autentificata in favoarea tatalui dv care sa poata desfasura acte si actiuni cu scopul radierii de pe rol fiscal bun mobil