Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poate lucra in ambele locuri?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poate lucra in ambele locuri?

o persoana fizica (jurist) are contract de munca cu timp partial la o persoana juridica privata.
Poate lucra si cu contract de munca partial sau norma intreaga la o institutie publica(ex primarie)
multumesc.
Daca vrea...poate:) ( atata timp cat nu sunt ambele contracte cu norma intreaga)
Este adevarat ceea ce a spus colega Ramona anterior, dar avand in vedere profesia si faptul ca va lucra la o institutie publica, trebuie vazut daca nu cumva se va afla intr-o situatie de conflict de interese (probabilitatea este destul de mare).
Potrivit Codului Muncii, orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea, excepţie facand situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.

Potrivit legii nr.514/2003, exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate.
Cornel Vasile, Consilier juridic