avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Engie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Engie

Buna ziua, va rog sa mi spuneti daca puteti sa ma ajutati cu o opinie juridica pentru o problema cu cei de la Engie.
Cel mai recent răspuns: Zavoianu Cecilia , utilizator 13:54, 18 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Daca ati si spune problema...


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Daca ati si spune problema...

3 dec 2019 sesizare scrisa Engie pt contor care functioneaza cu zgomot si inregistrare foarte rapida . 6 dec 2019 deplasare 2 angajati Distrigaz si schimbare contor . Am primit factura in val de 9943lei care include per ian. 2018 05 dec 2019 . Am solicitat in scris revizuirea facturii pt ca contorul a functionat necorespunzator timp de 3 zile. Am solicitat expertiza tehnica contor. Raspuns Engie este ca contorul a functionat in parametrii normali de eroare. Am notificare de plata pt 3 feb 2020 pt suma de 9800 lei... astept opinia dvs. Multumesc
Depuneti o sesizare/plangere la ANRE.
Poate o sa fie necesara si o actiune in instanta...
In aceasta perioada, Ian 2018-Dec 2019 nu a mai trecut niciun reprezentant sa citeasca index-ul?


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Daca ati si spune problema...

Pe 3 dec am sesizat in scris catre Engie functionarea incorecta a contorului( zgomot si inregistrare cu viteza mare) , dar au trimis abia pe 6 dec doi angajati Distrigaz care au schimbat contorul . Am primit o factura in val de 9943 lei pt perioada ian 2018 - 5 dec 2019. . Am solicitat in scris revizuirea facturii pe motiv de contor disfunctional. Raspuns final dupa expertiza tehnica Distrigaz este ca contorul a functionat in parametrii tehnici normali ( erori admise) . Am notificare de plata pt 3 feb 2020 pt suma de 9800 lei. Astept opinia dvs . Multumesc


Ionut.ion a scris:

Depuneti o sesizare/plangere la ANRE.
Poate o sa fie necesara si o actiune in instanta...
In aceasta perioada, Ian 2018-Dec 2019 nu a mai trecut niciun reprezentant sa citeasca index-ul?
Buna ziua, nu, nu a trecut niciun reprezentant Distrigaz in toata aceasta perioada ian 2018- dec 2018 si nici nu am gasit nimic la CP . Altfel as fi fost interesata sa citeasca contorul ... nu am nimic de ascuns. Ei sustin ca eu nu am permis accesul dar nu prezinta nicio dovada scrisa ca nu m au gasit la locatie. Tot ceea ce imi doresc este facturarea corecta a celor trei zile de fuctionare defectuoasa a contorului . Am sa depun o sesizare la ANRE dar timpul ma preseaza si nu cred ca voi primi raspuns in timp util( 3 feb 2020 data notificarii). Pe ce motiv sa formulez o cerere in instanta? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura neconforma Eugen8619 Eugen8619 Buna ziua. Va solicit parerea cu privire la o factura emisa de furnizorul de energie termica, Engie, al carui abonat sunt. La aproximativ un an dupa racordare, ... (vezi toată discuția)
Contor gaze defect Veronica_ Veronica_ Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: apartament nou, cumparat in 2017 de la un dezvoltator. Contoarele de gaz erau montate. Dupa cumparare a ... (vezi toată discuția)
Documentatie tehnica gaze gelutzu30 gelutzu30 Buna ziua . Am primit o notificare de la ENGIE ca imi expira verificarea tehnica la gaze dar in sistemul lor nu figurez cu aparate de combustibili gazosi puse ... (vezi toată discuția)