Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Engie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Engie

Buna ziua, va rog sa mi spuneti daca puteti sa ma ajutati cu o opinie juridica pentru o problema cu cei de la Engie.
Buna ziua,
Daca ati si spune problema...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Daca ati si spune problema...

3 dec 2019 sesizare scrisa Engie pt contor care functioneaza cu zgomot si inregistrare foarte rapida . 6 dec 2019 deplasare 2 angajati Distrigaz si schimbare contor . Am primit factura in val de 9943lei care include per ian. 2018 05 dec 2019 . Am solicitat in scris revizuirea facturii pt ca contorul a functionat necorespunzator timp de 3 zile. Am solicitat expertiza tehnica contor. Raspuns Engie este ca contorul a functionat in parametrii normali de eroare. Am notificare de plata pt 3 feb 2020 pt suma de 9800 lei... astept opinia dvs. Multumesc
Depuneti o sesizare/plangere la ANRE.
Poate o sa fie necesara si o actiune in instanta...
In aceasta perioada, Ian 2018-Dec 2019 nu a mai trecut niciun reprezentant sa citeasca index-ul?

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Daca ati si spune problema...

Pe 3 dec am sesizat in scris catre Engie functionarea incorecta a contorului( zgomot si inregistrare cu viteza mare) , dar au trimis abia pe 6 dec doi angajati Distrigaz care au schimbat contorul . Am primit o factura in val de 9943 lei pt perioada ian 2018 - 5 dec 2019. . Am solicitat in scris revizuirea facturii pe motiv de contor disfunctional. Raspuns final dupa expertiza tehnica Distrigaz este ca contorul a functionat in parametrii tehnici normali ( erori admise) . Am notificare de plata pt 3 feb 2020 pt suma de 9800 lei. Astept opinia dvs . Multumesc

Ionut.ion a scris:

Depuneti o sesizare/plangere la ANRE.
Poate o sa fie necesara si o actiune in instanta...
In aceasta perioada, Ian 2018-Dec 2019 nu a mai trecut niciun reprezentant sa citeasca index-ul?
Buna ziua, nu, nu a trecut niciun reprezentant Distrigaz in toata aceasta perioada ian 2018- dec 2018 si nici nu am gasit nimic la CP . Altfel as fi fost interesata sa citeasca contorul ... nu am nimic de ascuns. Ei sustin ca eu nu am permis accesul dar nu prezinta nicio dovada scrisa ca nu m au gasit la locatie. Tot ceea ce imi doresc este facturarea corecta a celor trei zile de fuctionare defectuoasa a contorului . Am sa depun o sesizare la ANRE dar timpul ma preseaza si nu cred ca voi primi raspuns in timp util( 3 feb 2020 data notificarii). Pe ce motiv sa formulez o cerere in instanta? Multumesc