Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă am 17 ani și nasc, voi putea sa ma externez din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă am 17 ani și nasc, voi putea sa ma externez din maternitate ...

Dacă am 17 ani și nasc, voi putea sa ma externez din maternitate fara semnatura părinților mei? Dacă nu, cum se poate proceda având în vedere ca părinții mei nu sunt în tara? Copilul poate fi recunoscut doar de tatăl lui urmând ca acesta sa îl externeze ?
Puteți să vă recunoașteți copilul, chiar dacă sunteți minoră.

Art. 417. - Cod civil.
Minorul necăsătorit îl poate recunoaşte singur pe copilul său, dacă are discernământ la momentul recunoaşterii.

Textul referă la minorul „necăsătorit” pentru că minorul căsătorit are capacitate de exercițiu deplină (mai exact, dobândește, prin căsătorie, capacitate deplină de exercițiu).

Despre externare nu ar trebui să vă faceți griji

Art. 661. - Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii

Vârsta legală pentru exprimarea consimţământului informat este de 18 ani. Minorii îşi pot exprima consimţământul în absenţa părinţilor sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situaţii de urgenţă, când părinţii sau reprezentantul legal nu pot fi contactaţi, iar minorul are discernământul necesar pentru a înţelege situaţia medicală în care se află;

b) situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.
romascanu, moderator