Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare indemnizatie crestere copil

Desi peste tot pe internet apare informația ca indemnizatia crestere copil nu se suspenda dacă se incaseaza dividende, pentru a fi sigura, am intrebat la Agentia de Plati din orasul unde locuiesc si ei au specificat ca se va suspenda...
Daca voi incasa dividende pana in luna întrării efectiv in ccc, mai exista vreun risc de suspendare? Chiar daca se depășește acea suma pe care o poate incasa o persoana in ccc pe perioada unui an fiscal?
Ex: nastere in martie, incasare dividende in ianuarie si februarie in valoare totala de 40000 lei. Chiar daca incasez pana intru in ccc, totusi depasesc acea sumă permisa. Eu va trebui sa completez o declaratie ca persoana fizica pentru incasarea acestor dividende, nu? Se specifica in aceasta declaratie lunile in care am incasat?
Ma puteti ajuta cu o sugestie/sfat/clarificare?

Multumesc!
alexandrabozga, utilizator
Incasarea se face aferenta perioadei anterioare intrarii in CCC?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Inainte, da. Dar pe declarație nu apar exact lunile cand se incaseaza. Asta e nedumerirea. Pot doar justifica prin statul de plata/extras de cont al contului personal...

Cornel Vasile a scris:

Incasarea se face aferenta perioadei anterioare intrarii in CCC?

alexandrabozga, utilizator
Da, se poate demonstra cu documentele menționate.