avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare

Dragi colegi, va rog sa imi spuneti daca cunoasteti practica favorabila (de admitere), in urmatoarea speta:
- u.p inceputa pe timpul vechilor cp si cpp;
- condamnare cu suspendare sub supraveghere dupa intrarea in vigoare a noilor cp si cpp;
- dupa trecerea termenului de incercare, se formuleaza cerere de reabilitare, in care se invoca vechiul cp, ca lege mai favorabila (pe noul cpp, nu e suficienta trecerea termnului de incercare)
Daca cunoasteti vreo hotarare de admitere, rog sa imi indicati un numar, instanta etc. sau chiar sa mi-o cumunicati in text, daca aveti.
MUltumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2020
FLORIN RADU, Avocat
Cel mai recent răspuns: FLORIN RADU , Avocat 12:54, 22 Ianuarie 2020
In baza carui Cod penal a fost condamnat?
a noului cod.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitat de drept ContSters303104 ContSters303104 Buna ziua, In anul 2011, pe 24 martie, am fost condamnat la 5 luni cu suspendare. Sentinta a ramas definitiva la curtea de apel pe 26.iunie.2011, 2 ani cu ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept Adrian-3G Adrian-3G Buna ziua! In anul 2014 am primit o pedeapsa cu suspendare de 2 ani de 6 luni si 5 ani termen de incercare, in martie 2019 se implineste termenul si as dorii ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal l0re1 l0re1 In cazul in care o persoana este condamnata pentru 2 ani si 6 luni pentru conducere in stare de ebrietate si avand in vedere faptul ca inainte a primit o ... (vezi toată discuția)