Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare

Dragi colegi, va rog sa imi spuneti daca cunoasteti practica favorabila (de admitere), in urmatoarea speta:
- u.p inceputa pe timpul vechilor cp si cpp;
- condamnare cu suspendare sub supraveghere dupa intrarea in vigoare a noilor cp si cpp;
- dupa trecerea termenului de incercare, se formuleaza cerere de reabilitare, in care se invoca vechiul cp, ca lege mai favorabila (pe noul cpp, nu e suficienta trecerea termnului de incercare)
Daca cunoasteti vreo hotarare de admitere, rog sa imi indicati un numar, instanta etc. sau chiar sa mi-o cumunicati in text, daca aveti.
MUltumesc.
FLORIN RADU, Avocat
In baza carui Cod penal a fost condamnat?
a noului cod.