Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Casa curte comuna ( doua familii)
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Casa curte comuna ( doua familii)

In situatia in care locuim 2 famili intr-o curte , eu locuiesc la parter si vecinii la etaj. Intrebarea mea este ; Am vreo obligatie material finaciara fata de vecini de sus referitor la podul si acoperisul casei ?
Mentionez ca nu am spre folosinta nimic din podul casei
Este vorba de 2 apartamente? Podul si acoperisul intra la partile indivize comune? Sau este vorba de o casa impartita in 2 doar asa ``prin intelegere``.
Podul si acoperisul casei reprezinta spatii comune si fiecare coproprietar de UI - unitate imobiliara (apartament) are obligatia legala sa contribuie la mentinerea starii normale de folosinta conform cote-parti detinuta din spatiile comune, prevazuta in acte, CF.
-ELLA-, utilizator