Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E ceva ilegal sau nu ?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E ceva ilegal sau nu ?

Bună ziua!
Am o nelămurire legată de o posibilă situație juridică.
Eu mi-am făcut în urmă cu mai mult de un an de zile un cont de facebook special pentru a intra în diverse discuții pe grupuri unde se discutau subiecte religioase ( de ex : Observator Creștin ) .
Am creat special acel cont de facebook pentru a-mi proteja identitate, deci să pot posta întrebări pe grupurile acelea fără ca prietenii mei din lista contului meu real să vadă asta.

Ei bine, recent m-am hotarat să șterg contul acela și să las doar contul real. Dar, înainte să îl șterg, am vrut să fac o glumă să văd cum reacționează oamenii ( știu, o prostie din partea mea). Însă nu mă gândeam că cineva va reacționa vreodată așa.

Vă redau mai jos discuția mea pe facebook cu o fată :

Vineri 08:57

Eu : Ceau! Nu știu care e genul tău, dominantă sau submisivă,
dar ai vrea să încercăm? :) Și nu îți face griji, în video e exagerare,
nu e nimic permanent, tipul e în regulă....Sunt mult mai rezistente
decât se așteaptă lumea să fie ( link spre site xxx aici )

Luni 12:56

Eu : Ce frumoasă ești, dă-ți seama ce copiii frumoși am putea avea împreună

Fată : (Inserează poza unui băiat)
Fată : hai să încercăm

Eu : lol, cu o fata vreau
Eu : sa incerc
Eu : (inserez clip xxx aici)
Eu : Pe fata (numele ei) aș las-o inclusiv să încerce asta

Fata : Prietene
Fata : Deja te intreci

Eu : scuze
Eu : nu te mai deranjez

Fata : lasa ca o sa te deranjeze autoritatile

Eu : imi cer scuze ca te-am suparat.

Apoi in urmatoarele 2 min. ea imi da bloc pe fb.

Apoi primesc peste câteva minute o notificare din partea facebook in care scrie :

”Un mesaj trimis de tine a fost raportat și s-a constatat că încalcă Standardele Comunitatii. Printre mesajele care încalcă standardele comunitații se numără cele care includ intimidări, hărțuiri, amenințări directe sau exploatare sexuală.

Te rugăm să reții că este posibil să dezactivăm temporar sau definitiv conturile acelor persoane care trimit în mod repetat mesaje care sunt raportate și care încalcă Standardele Comunității. ”

E ceva ilegal in ce am făcut eu? Menționez că în clipurile video ( linkul trimis vineri și videoclipul trimis în discuție luni) erau persoane majore care se implicau în activități sexuale ( sex normal și CBT) .
Iar fata cu care am vorbit este majoră, are 22 de ani...
Am screenshoturi cu toată conversația și cu detaliile de pe profilul ei, unde ea a declarat că are 22 de ani (n. in 1998) și că e la Master....
Era o simplă glumă ... În plus, eu i-am zis : ”scuze / nu te mai deranjez”
cand am vazut că nu gusta gluma și e cam inchisă, deci chiar inainte ca ea să mă amenințe cu autoritățile.

Deci, e ceva ilegal sau nu?
ce a declarat e una, realitatea poate fi alta, cum e si cazul dvs. FB e un forum public, deci filmele explicite transmise de dvs pot fi considerate nepotrivite. daca vor considera de cuviinta, fetele pot face plangere la politie.
adriandimitriu, utilizator
Poate fi cel mult piraterie informatica, daca filmele sunt distribuite in mod ilegal.