Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficiez de prevederile deciziei 702/2019 a Curtii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficiez de prevederile deciziei 702/2019 a Curtii Constitutionle publicata in MO 96/2020 ?

Am fost pensionar de invaliditate din anul 2004 pana in anul 2108 iunie 12 cand am trecut la pensie de varsta si la data calcularii pensiei de varsta nu mi s-a aplicat indice de corectie la calculul pensiei. Conform deciziei CC beneficiez de indreptarea erorii de calcul prin aplicarea indicelui de corectie de 1,15 aferent anului 2018 ? daca da voi primi diferentele din data trecerii la pensia de varsta sau doar din prezent urmand sa ma adresez instantei pentru perioada trecuta ? Multumesc.
Actionati casa de pensii in instanta pentru ca, cei care au sesizat curtea constitutionala si dupa decizia lor s-au rejudecat procesele au obtinut plata retroactiva de la data iesirii la pensie limita de varsta. trebuie incercat.
Faceţi o cerere la Casa de Pensii, pentru restul de plată şi cu răspunsul negativ mergeţi în instanţă, eu am câştigat deja la fond, dacă nu face C. de pensii apel râmâne definitivă sentinţa. Daţi-mi adresa de mail şi vă trimit model de chemare în judecată.
Termenul general de prescriptie de 3 ani nu se mai respecta in aceste cazuri ?
Termenul de prescripţie trebuie să aibă o dată de la care curge şi cf. art 107(2) din L 263/2010 este "calculat de la data constatării diferenţelor". Or, diferenţele le-a constatat CCR prin Dec. 702/2019. Eu am obţinut o sentinţă favorabilă , la fond, pt. drepturi de la 1.01.2013.
Camera:
Pl-x nr. 609/2020

Senat:
L524/2020

Doresc sa vad si eu restante platite din 2013 fara intrarea in vigoare a modificarilor de mai sus, aflate acum pe circuitul legislativ.