Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident in sensul giratoriu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident in sensul giratoriu

Buna ziua! Aseara am fost lovit in partea stg spate rezultand axa masinii indoita, intr-un sens giratoriu. Eu intram de pe o strada laterala (supermarchet) in sens iar celalalt vena tare in linie dreapta. Cand am intrat nu l-am observat iar cand eram aproape de mijlocul sensului m-am trazit cu el in stanga franand, am franat si eu si el a intrat in mine. La politie mi s-a spus ca e vina mea ca el venea din stanga si nu am cum sa dovedesc ca el venea tare si ca eu eram primul in intersectie. La recomandarea lor am facut amiabila si urmeaza sa ne vedem luni cu inspectoul de daune. Intrebarea mea e cum se poate dovedi ca eu am dreptate si cum se interpreteaza aceste cauze? Multumesc!
In sens giratoriu actioneaza prioritatea de stanga. Deci, avea prioritate cel care venea din stanga.
Prioritatea de stanga e pentru vehiculele aflate in intersectie.Pe el nici macar nu l-am vazut in momentul in care am intrat, si el a facut tot giratoriul in frana
POPA GHEORGHE a scris:

In sens giratoriu actioneaza prioritatea de stanga. Deci, avea prioritate cel care venea din stanga.

Nu există o astfel de prevedere în codul rutier. Au prioritate vehiculele care sunt deja în sensul giratoriu, fata de cele care intra în sens.

Prin urmare, chiar dacă un vehicul e în dreapta, dar deja intrat în sensul giratoriu, eu care abia intru nu am prioritate, chiar dacă eu vin cu o viteza de 3 ori mai mare.

latka, moderator
N-ai dreptate, ai făcut bine că ai făcut amiabila, altfel rămâneai pieton cu mai puțini bani în buzunar, (cei cu care trebuia să plăteşti amenda). Prioritate au cei care circulă în sens față de cei care intră în sens, el dacă te-a lovit în partea stângă e evident că era intrat înaintea ta în sens şi că-i tăiai fața.

valentin.gherman a scris:

Buna ziua! Aseara am fost lovit in partea stg spate rezultand axa masinii indoita, intr-un sens giratoriu. Eu intram de pe o strada laterala (supermarchet) in sens iar celalalt vena tare in linie dreapta. Cand am intrat nu l-am observat iar cand eram aproape de mijlocul sensului m-am trazit cu el in stanga franand, am franat si eu si el a intrat in mine. La politie mi s-a spus ca e vina mea ca el venea din stanga si nu am cum sa dovedesc ca el venea tare si ca eu eram primul in intersectie. La recomandarea lor am facut amiabila si urmeaza sa ne vedem luni cu inspectoul de daune. Intrebarea mea e cum se poate dovedi ca eu am dreptate si cum se interpreteaza aceste cauze? Multumesc!

eugenoctavian1968, utilizator
Dacă ați pătruns în sensul giratoriu dar nu v-ați încadrat pe una dintre benzile de circulație din sensul giratoriu sunteți vinovat pentru că trebuia să acordați prtoritate autoturismului care circula în sensul giratoriu.
Dacă erați încadrat pe una din benzile sensului giratoriu, iar celălalt conducător auto circula în sensul giratoriu trecând de pe o bandă pe alta el este vinovat pentru că nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulație.
ing. Ioan Ciobanu