Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Însărcinată și în somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Însărcinată și în somaj

Bună seara,
Sunt în șomaj din luna septembrie și am rămas însărcinată acum fiind în 3 luni. Trebuie sa anunț la șomaj?
Pot întra în concediu medical pentru a păstra zilele ramase de șomaj?
Dacă întru în medical iau aceeași bani ca și la șomaj? Ce acte trebuie sa mai duc?
Va mulțumesc!
Anuntati AJOFM-ul ca sunteti insarcinata.

Puteti întra în concediu medical . Indemnizatia de somaj intra in calculul indemnizatiei pentru concediu medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adică dacă eu iau 500 lei șomaj din luna septembrie dacă întru în concediu medical luna aceasta voi lua tot aceeași valoare pe medical?

Va mulțumesc!