avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Însărcinată și în somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Însărcinată și în somaj

Bună seara,
Sunt în șomaj din luna septembrie și am rămas însărcinată acum fiind în 3 luni. Trebuie sa anunț la șomaj?
Pot întra în concediu medical pentru a păstra zilele ramase de șomaj?
Dacă întru în medical iau aceeași bani ca și la șomaj? Ce acte trebuie sa mai duc?
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: ralucadenisatoma , utilizator 21:29, 24 Februarie 2020
Anuntati AJOFM-ul ca sunteti insarcinata.

Puteti întra în concediu medical . Indemnizatia de somaj intra in calculul indemnizatiei pentru concediu medical.
Ultima modificare: Luni, 24 Februarie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adică dacă eu iau 500 lei șomaj din luna septembrie dacă întru în concediu medical luna aceasta voi lua tot aceeași valoare pe medical?

Va mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viitoare mamica miki_mariana miki_mariana Buna ziua.momentan sunt in somaj din decembrie in luna asta mai bine zis saptamana ce vine o sa intru in prenatal,intrebarile sunt asa: 1pe luna lui ... (vezi toată discuția)
Calcul ccc crisn crisn Buna ziua! Am si eu o intrebare,daca societatea in care lucrez se va inchide peste o luna si de 1iunie se vor acorda salarii compensatorii in patru ... (vezi toată discuția)
Însărcinată si concediata Marcelamanole Marcelamanole Buna ziua. Tocmai m au sunat de la muncă,si mi sa spus că vom fi concediați toți ptr ca,din cauza virusului nu se mai deschide magazinul unde lucrez,acest ... (vezi toată discuția)