avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de întreținere părinți
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de întreținere părinți

Bună seara! Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Socrii mei au decis ca să facă contract de întreținere atât mie și soțului meu cât și surorii soțului meu.Am inteles că acest contract vă intră în vigoare după 30 de zile.Notarul ne-a spus să facem ROL .Este obligatoriu acest lucru ? Deoarece ei încă sunt în putere mi se pare deplasat să mergem să trecem utilitățile, impozitul etc pe numele nostru. Putem face acest lucru după ce ei nu vor mai fi in viata? Multumesc cu recunoștință !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:06, 26 Februarie 2020
Nu stiu ce ati inteles dvs.. Contractul intra în vigoare de la momentul în care l-ati semnat.
Cele 30 de zile reprezinta termenul in care dvs trebuie să prezentati o copie după act la Primărie și să anuntati schimbarea proprietății.
Si nu e nimic absurd. Dacă vi se părea absurd, nu mai încheiati contractul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
impozit platiti dvs ca sunteti proprietari. Doar va duceti la sectia financiara ( dgitl) si il puneti pe rol.
mergeti cu ce acte ati fost la notar, ar trebui sa fie suficient. o sa completati acolo formularl de declaratie

1. Declarare si impunere cladiri

A. Cladiri dobandite prin cumparare, donatie, etc.

Certificat energetic (Copie);
Declaratia de impunere pentru stabilirea impozitului pe cladiri in cazul persoanelor fizice - Descarca formular ITL001/2016
Contract de vanzare - cumparare, act de donatie, contract de schimb, hotarare judecatoreasca (definitiva si irevocabila), certificat de mostenitor, act de adjudecare etc.
Act de identitate pentru toti proprietarii;
Releveu;

[ link extern ]
puteti lasa deocamdata utilitatile pe numele lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vânzare cumpărare georalu1979 georalu1979 Cat timp durează după ce se face un contract de vânzare cumpărare pina acesta apare la primărie ca proprietate? Care sunt pașii? Și cât durează? (vezi toată discuția)
Schimbare rol fiscal Roxie Roxie Buna ziua, Trebuie sa schimb rolul fiscal pt apartamentul mostenit de la mama mea, pe numele meu. Am facut succesiunea si am certificatul de mostenitor, am ... (vezi toată discuția)
Inscrisuri privind domiciliului economic in cazul pfi IleanaGhe IleanaGhe Va rog sa ma sfatuiti ce solutii exista pentru rezolvarea urmatoarei situatii. La inceputul acestui an, sotul meu si cu mine, in calitate de coproprietari ai ... (vezi toată discuția)