Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de întreținere părinți
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de întreținere părinți

Bună seara! Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Socrii mei au decis ca să facă contract de întreținere atât mie și soțului meu cât și surorii soțului meu.Am inteles că acest contract vă intră în vigoare după 30 de zile.Notarul ne-a spus să facem ROL .Este obligatoriu acest lucru ? Deoarece ei încă sunt în putere mi se pare deplasat să mergem să trecem utilitățile, impozitul etc pe numele nostru. Putem face acest lucru după ce ei nu vor mai fi in viata? Multumesc cu recunoștință !
Nu stiu ce ati inteles dvs.. Contractul intra în vigoare de la momentul în care l-ati semnat.
Cele 30 de zile reprezinta termenul in care dvs trebuie să prezentati o copie după act la Primărie și să anuntati schimbarea proprietății.
Si nu e nimic absurd. Dacă vi se părea absurd, nu mai încheiati contractul.
impozit platiti dvs ca sunteti proprietari. Doar va duceti la sectia financiara ( dgitl) si il puneti pe rol.
mergeti cu ce acte ati fost la notar, ar trebui sa fie suficient. o sa completati acolo formularl de declaratie

1. Declarare si impunere cladiri

A. Cladiri dobandite prin cumparare, donatie, etc.

Certificat energetic (Copie);
Declaratia de impunere pentru stabilirea impozitului pe cladiri in cazul persoanelor fizice - Descarca formular ITL001/2016
Contract de vanzare - cumparare, act de donatie, contract de schimb, hotarare judecatoreasca (definitiva si irevocabila), certificat de mostenitor, act de adjudecare etc.
Act de identitate pentru toti proprietarii;
Releveu;

[ link extern ]
puteti lasa deocamdata utilitatile pe numele lor.