Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Foloseste ilegal retelete si denumirile produselor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Foloseste ilegal retelete si denumirile produselor

Situatie:
O persoana a fost angajata la o societate comerciala (X) cu obiect de activitate in domeniul panificatiei/patiseriei/cofetariei, iar la momentul incheierii contractului de munca, aceasta a plecat din firma cu retetele de productie pe care le foloseste la momentul actual.

Societatea comerciala (X) a vandut ulterior dreptul de utilizare a retetelor de productie si a portofoliului de clienti unei alte societati comerciale (Y) cu specificatia ca sunt proprietari si titulari pe drepturile transferate.

Societatea comerciala (Y) care a achizitionat drepturile mentionate mai sus, a descoperit ca aceleasi produse cu aceleasi denumiri sunt folosite, fara drept legal, de o alta societate (Z) al carei actionar este fostul angajat al societatii vanzatoare (X).

Cum putem stopa activitatea societatii (Z) care foloseste ilegal retelete si denumirile produselor?

Multumim!
george-neagu, moderator
Pare sa fie un caz de concurenta neloiala ceea ce descrieti, art 2.2.(b) Legea 11/1991 republicata. Actiunea / actiunile impotriva lui Z se pot deschide in instanta. Se poate face si plangere catre Consiliul Concurentei, insa conditiile in care demersul la Consiliu s-ar putea dovedi benefic sunt mai restrictive.
In ambele cazuri ar trebui analizat in ce masura retetele respective au fost protejate de angajator si cat timp a trecut de la momentul cand acestea au inceput a fi folosite fara drept.
De asemenea foarte important de analizat in ce masura retetele au fost/sunt protejate (ca proprietate intelectuala) de vreuna dintre parti. Societatea Y care a primit garantii la cumpararea fondului de comert de la X ar putea cere daune contractuale pentru nerespectarea acestora evident.
In concluzie, ar trebui sa va adresati unui avocat.