Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform Deciziei CCR nr. 702/31.10.2019

Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si stagiu complet de cotizare si vreau sa stiu daca odata cu stabilirea pensiei pentru limita de varsta ,ca inscriere initiala la pensie conform deciziei CCR 702/2019, mi se stabileste si indemnizatia conform art.1 alin.2 coroborat cu art.9 din legea nr.8/2006, având în vedere că pensia de invaliditate la care se raportează in prezent indemnizatia nu va mai exista odata cu intrarea în vigoare a pensiei pentru limita de varsta, iar cuantumul indemnizatiei ar urma să se modifice ori de câte ori se va modifica pensia pentru limita de varsta in vigoare ca urmare a modificării punctului de pensie ?
Din documentarea facuta eu am inteles complet gresit. Domnul Carp a prezentat exact problema celor 2 decizii CCR.
vezi comunicatul ccr din 20.01.2021
A solicitat cineva sesizarea CCR referitor la neconstitutionalitatea art. 170 din Legea nr. 263/2010 cu privire la beneficiarii pensiilor de invaliditate in baza Legii nr. 263/2010 ?
Domnule Carp ! Contrar celor sustinute de dvs. eu , care am beneficiat de pensie de invaliditate in baza Legii nr. 263/2010 incepând cu anul 2015 si am îndeplinit conditiile de acordare a pensiei pentru limită de vârsta în anul 2021 am câstigat la Curtea de Apel Bacau recalcularea cuantumului pensiei cu indicele de 1,41 din anul 2021 fata de 1,07 din anul 2015 , invocând dispozitivul Deciziei CCR nr. 702/2019 care nu precizează în mod expres că se aplica doar pensionarilor de invaliditate beneficiari ai acestei pensii in temeiul Legii nr. 19/2000 . Sfătuiesc pe toti pensionarii de invaliditate , indiferent că această pensie a fost acordată în baza Legii nr. 19/2000 sau a Legii nr. 263/2010 sa solicite recalcularea cuantumului pensiei pentru limită de vârstă prin utilizarea indicelui de corectie din anul indeplinirii conditiilor de acordare a pensiei pentru limită de vârstă . Acum se pot invoca si punctele nr. 23 si 24 din considerentele Deciziei CCR nr. 213/2023 .
luk_1956@yahoo.com, utilizator
Eu am sustinut doar ce spune legea.
Sa mearga toata lumea in instanta .
Oricum in cateva luni va disparea notiunea de indice de corectie din legislatia pensiilor publice.
In plus vor dispartea si efectele produse de acesta.