Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Angajati restaurant - suspendare activitate
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Angajati restaurant - suspendare activitate

Buna dimineata,

Un restaurant situat intr-un mall nu isi mai poate desfasura activitatea, datorita acestei situatii - COVID-19. Se poate suspenta contractele angajatilor conform art 50 lit f) Codul Muncii ? Care sunt implicatiile?

Multumesc!
Daca angajatii nu muncesc nu pot fi platiti.
Suspendarea presupune neaplicarea obligatiilor contractuale din contractul de munca.
Articolul prevede suspendarea de drept...