Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS - plata directă persoana fizica și PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS - plata directă persoana fizica și PFA

Bună ziua! In octombrie 2019, in calitate de persoană fizică, neangajată, fara venituri din alte activități, am depus Declarația Unica și am optat pentru plata directă a CAS-ului pentru o perioadă de 12 luni. In luna februarie 2020, am construit un PFA. Acum trebuie sa depun Declarația Unica pentru veniturile estimate in 2020. Ce trebuie sa fac pentru a nu plăti de două ori contribuția CAS corespunzătoare perioadei feb-oct 2020?
Cand depuneti declaratia unica pentru plata contributiei la sanatate, asta se refera la plata doar pentru anul respectiv. Adica cand ati depus declaratia unica pentru 2019, asta inseamna ca platiti doar pentru lunile din 2019.
Acum cand veti depune declaratia unica cu estimatul de la pfa pentru 2020, veti completa si ca doriti sa platiti contributia la sanatate pentru lunile din 2020.