avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS - plata directă persoana fizica și PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS - plata directă persoana fizica și PFA

Bună ziua! In octombrie 2019, in calitate de persoană fizică, neangajată, fara venituri din alte activități, am depus Declarația Unica și am optat pentru plata directă a CAS-ului pentru o perioadă de 12 luni. In luna februarie 2020, am construit un PFA. Acum trebuie sa depun Declarația Unica pentru veniturile estimate in 2020. Ce trebuie sa fac pentru a nu plăti de două ori contribuția CAS corespunzătoare perioadei feb-oct 2020?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:33, 17 Martie 2020
Cand depuneti declaratia unica pentru plata contributiei la sanatate, asta se refera la plata doar pentru anul respectiv. Adica cand ati depus declaratia unica pentru 2019, asta inseamna ca platiti doar pentru lunile din 2019.
Acum cand veti depune declaratia unica cu estimatul de la pfa pentru 2020, veti completa si ca doriti sa platiti contributia la sanatate pentru lunile din 2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurat cass fara declaratia unica? paula264 paula264 Buna seara. Sunt o persoana fara venituri si in 2018 am fost asigurata la sanatate prin completarea declaretiei unice in mai 2018 -aprilie 2019. Pana aici ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica 2020 debutant2013 debutant2013 Buna seara, in declaratia unica 2020, la veniturile pentru anul 2019, la capitolul CASS, ce suma trebuie trecuta la baza de calcul daca venitul brut a fost de ... (vezi toată discuția)
Contributii intreprindere individuala CONTRIB.Dorina CONTRIB.Dorina Am o II si am fost angajat pana in acest moment cu 8 ore la o societate.La II nu am depasit plafonul pentru care se aplica contributia sanatate si CASS.De luna ... (vezi toată discuția)