Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... situatie de urgenta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

situatie de urgenta

Buna ziua. In aceasta periada de situatie de urgente am o salariata care vrea sa stea acasa cu copilul. Cum se procedeaza?
Multumesc
Dacă copilul are până la vârsta de 12 ani angajata poate să stea acasă cu copilul pe toată durata durata suspendării cursurilor. De asemena, poate să stea în concediu de odihnă sau să-și ia liber, orele să-i fie plătite, iar ulterior să le recupereze prin ore peste programul normal de lucru sau în zilele de wekeend.
Dacă firma are probleme salariata poate fi trimisă în șomaj tehnic.
Dacă părțile vor, contractul poate fi suspendat (fie prin acordul părților, fie la cererea salariatei - dar pe durata cestei perioade nu va fi retribuită/indemnizată).
Legea 19/2020 prevede mai multe conditii pentru acordarea de zile libere ... nu doar suspendarea cursurilor.