Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajat cu 2 contracte somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajat cu 2 contracte somaj tehnic

Un angajat are 2 contracte de muncă unul cu 8h, al doilea la alta societate cu 4h. Beneficiază de indemnizație de șomaj tehnic de la ambele societăți daca i se suspendă contractele?
În situația în care un angajat are încheiate mai multe contracte individuale de muncă din care cel puțin un contract cu normă întreagă este activ pe perioada instituirii stării de urgență, acesta nu beneficiază de indemnizația mentionata in lege.
Daca are contractele suspendate cel de 8h cu art.52 alin 1 lt c , iar cel de 4 ore cu art.54, beneficiază de șomaj pe cel de 8 ore?
Poate beneficia pe ambele contracte daca sunt suspendate corespunzător?
O persoană cu mai multe contracte de muncă beneficiază de șomaj tehnic subvenționat de stat doar pentru contractul care prevede salariul cel mai mare - probabil cel cu 8 ore.
Dar un salariat care este in somaj tehnic unde are contract de munca cu 8 ore si are si PFA/I.I?
Trebuie sa aleaga care subventie e mai convenabila ?
mcolaborare, utilizator
Întrebați la ANPIS:
[ link extern ] /

E de preferat să aveți un răspuns oficial.

În opinia mea, dacă venitul principal e de la locul de muncă nu ar trebui să se ceară ajutorul de la stat pentru PFA/II. Acea indemnizație este destinată celor care trăiesc din ce produce PFA-ul sau II-ul.