Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic

Daca un angajat are doua contracte de munca unul partial si unul cu norma intreaga si ambele au fost suspendate conform art. 52, alin. 1 lit. c, statul poate suporta somajul tehnic de la contractul cu norma intreaga. Ce se intampla cu contractul partial?
Statul va suporta somajul tehnic de la contractul cu norma intreaga, celalalt va ramane suspendat .
Si pentru cel partial angajatul nu va fi platit?
În situația în care un angajat are încheiate mai multe contracte individuale de muncă și toate sunt suspendate ca urmare a instituirii stării de urgență, acesta beneficiază de indemnizația aferentă contractului individual de muncă cu drepturile salariale cele mai avantajoase.
Pentru contractul de munca partial poate angajatorul sa plateasca somajul tehnic din fondurile sale?
Da, poate face asa ceva angajatorul.