avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... in vigoare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

in vigoare

Cand intra in vigoare OUG 34/2020?
Cel mai recent răspuns: marcel.damaschin , utilizator 15:33, 3 Aprilie 2020
Exact. Si cine/cum calculeaza, daca nu...Codul Civil? Exista o alta norma?

trandafir2 a scris:

De fapt interesul este in privinta disp art. I pct. 1 , care se refera la sanctiuni si care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României ,

Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, și expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

In speta, 02.04.2020 este data intrarii in vigoare.
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu va contrazic, dar...cine spune asta?
2553 Cod Civil, legea comuna. Exista una ...speciala de tehnica legislativa in cauza? Eu nu cunosc. Eu. Multumesc.
Legea 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, art.12 alin.1 teza a II-a.
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile ... Legendarul11 Legendarul11 Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile de la publicarea în monitorul oficial? (vezi toată discuția)
Intrarea in vigoare a unei norme vika vika Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Sa zicem ca in Monitorul Oficial de azi este publicata o lege,o ordonanta,o norma metodologica....etc.Ma ... (vezi toată discuția)
Oug nr.28/2009 ana_lov3s_u ana_lov3s_u Buna ziua. Eu am terminat facultatea in 2008 si am beneficiat de indeminizatie de somaj pana la 31 martie 2009. Art. 1 alin. 2 din OUG nr. 28/2009 : Pentru ... (vezi toată discuția)