Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... in vigoare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

in vigoare

Cand intra in vigoare OUG 34/2020?
Exact. Si cine/cum calculeaza, daca nu...Codul Civil? Exista o alta norma?

trandafir2 a scris:

De fapt interesul este in privinta disp art. I pct. 1 , care se refera la sanctiuni si care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României ,

Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, și expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

In speta, 02.04.2020 este data intrarii in vigoare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu va contrazic, dar...cine spune asta?
2553 Cod Civil, legea comuna. Exista una ...speciala de tehnica legislativa in cauza? Eu nu cunosc. Eu. Multumesc.
Legea 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, art.12 alin.1 teza a II-a.
[ link extern ]