Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Somaj tehnic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Somaj tehnic

Daca sunt in șomaj tehnic pot să lucrez part time doua ore pe zi la altă firmă?
art.XI OUG 30/2020
.....
(9) În situația în care un angajat are încheiate mai multe contracte individuale de muncă din care cel puțin un contract cu normă întreagă este activ pe perioada instituirii stării de urgență, acesta nu beneficiază de indemnizația prevăzută la alin. (1).

(10) În situația în care un angajat are încheiate mai multe contracte individuale de muncă și toate sunt suspendate ca urmare a instituirii stării de urgență, acesta beneficiază de indemnizația prevăzută la alin. (1) aferentă contractului individual de muncă cu drepturile salariale cele mai avantajoase.