Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Șomaj tehnic - mai multe cim- URI cu timp partial
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Șomaj tehnic - mai multe cim- URI cu timp partial

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutați cu urmatoarele probleme;
1.Un salariat cu cim 8 ore/zi, unde s a suspendat activitatea , și mai are cim la alt angajator cu 4 ore/ zi dar cim nu este suspendat, întrebarea este : primul angajator poate solicita șomaj tehnic?

2. Un salariat cu 4 cim-URI la angajatori diferiți 2 ore/ zi la fiecare, din care 2 cim-URI sunt suspendate și celalalte 2 nu sunt suspendate la alți angajatori . Întrebarea este: cei 2 angajatori pot solicitată șomaj tehnic dacă are 2 cim-URI active la alți angajatori ?
Buna ziua
1. Da, poate.
2. Pot solicita ambii angajatori.
Avand in vedere desele modificari ale legislatiei din aceasta perioada va informez ca aceste raspunsuri sunt valabile azi 6 aprilie 2020.

Florin Cioca a scris:

Buna ziua
1. Da, poate.
2. Pot solicita ambii angajatori.
Avand in vedere desele modificari ale legislatiei din aceasta perioada va informez ca aceste raspunsuri sunt valabile azi 6 aprilie 2020.

Mulțumesc

Mai am o intrebare:

Un salariat este angajat cu cim 2 ore/ zi, beneficiază de stimulent de inserție și are un PFA ( la PFA urmează sa solicite șomaj tehnic la AJEPIS) : angajatorul poate sa solicite șomaj tehnic pt cim ul de 2 ore/ zi?
Cei de la șomaj nu au știut sa - mi răspundă