avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... incetare suspendare somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

incetare suspendare somaj tehnic

Buna ziua,
La societate s-a suspendat activitatea salariatilor pentru somaj tehnic in perioada starii de urgenta, ....in revisal s-a inregistrat decizia de suspendare pana pe 14.04.2020.
Care este procedura in cazul in care se prelungeste starea de urgenta ?

1. facem decizie de incetare suspendarea - somaj tehnic si apoi facem iar decizie suspendare somaj tehnic incepand cu data de 15.04.2020

sau

2. in revisal la suspendare dam modificare data incetare suspendare ? (dar daca facem varianta asta, cum procedam cu decizia de suspendare, de exemplu : din 03.04.2020 in care s-a scris .."""incepnd cu data de 04.04.2020 si pana la data de 14.04.2020 se suspenda cim"""...., este specificata data de 14.04.2020, trebuie sa modificam si in decizie? cum modificam?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:54, 27 Aprilie 2020
Stimate domn,

Va avea loc inregistrarea suspendarii vechi, apoi inregistrarea celei noi.

Data va surveni modificari numai daca emiteti o decizie de prelungire a suspendarii contractului individual de munca.
Incetarea suspendarii 14.04.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare suspendare cim in revisal inesta255 inesta255 Buna ziua, am un contract de munca suspendat in Revisal pana la data de 14.04.2020. Nu am stiut ca trebuie sa operez incetare suspendare in Revisal, am ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic - operare revisal - prelungire Alexandra Ilie Alexandra Ilie Buna ziua , Este gresit faptul ca, a fost operat in revisal ca si prima perioada de somaj tehnic, in cadrul unei firme, 01.04- 30.04 dupa care a fost ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea in revisal a suspendarii contractului de munca comanciprian comanciprian O societate comerciala inregistreaza o suspendare a CIM pentru perioada 01.04.2020 - 14.04.2020. Societatea completeaza in REVISAL : - data inceput ... (vezi toată discuția)