Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul parti comune incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul parti comune incalzire

Buna seara.
In urma debransarii de la RADET am primit impreuna cu avizul de debransare si o serie de parametrii tehnici ai instalatiei imobilului. Printre altele se specifica "parti comune" 17%. Acum am centrala instalata. Stiu ca trebuie sa platesc partile comune, conform legii. Asociatia de locatari distribuie din factura de incalzire 35% ca fiind "parti comune". Am intrebat de ce 35 si nu 17 sau de ce 35 si nu 80%. Mi s-a raspuns ca asa calculeaza firma care citeste repartitoarele sau ca "asa se calculeaza", "asa calculeaza si alte blocuri vecine". Exista vreun temei legal al acestui procent care ar reprezenta "parti comune" sau este ceva discretionar, fiecare asociatie considerand altceva? Cine are calitatea juridica sa constate prin masuratori autorizate cat % din suprafetele radiante ale blocului sunt parti comune? Avand centrala as vrea sa platesc cat mai aproape de situatia reala.
mai bine ati mentiona care-i firma de repartitoare. eu am o oarecare banuiala si chiar ceva investigatii si plangeri facute, dar e mai safe sa mentionati dvs cine-i in 'cestiune'.
Are importantă numele firmei?

filip01 a scris:

mai bine ati mentiona care-i firma de repartitoare. eu am o oarecare banuiala si chiar ceva investigatii si plangeri facute, dar e mai safe sa mentionati dvs cine-i in 'cestiune'.

MARE, e una care produce numai gherle exact pe zona de coloane dezavantajand major pe cei cu centrale sau care consuma putin
filip01, utilizator
Întreb si revin cu numele

filip01 a scris:

MARE, e una care produce numai gherle exact pe zona de coloane dezavantajand major pe cei cu centrale sau care consuma putin

eu am intrebat primul despre nume. nu intoarceti intrebarea! oricum atat timp cat exista un dosar penal in cercetare nu pot da detalii.
singurul lucru care pot sa fac este sa dau detalii asupra cum se poate reconcilia inovatia romaneasca cu repartitor comun (inovatie facuta special pt cazul romanesc al existentei mai multor sisteme de incalzire in acelasi bloc - radet si ct) cu SR EN 834 pt care exista referinte clare. si asa apare eventuala manarie facuta
filip01, utilizator