avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul parti comune incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul parti comune incalzire

Buna seara.
In urma debransarii de la RADET am primit impreuna cu avizul de debransare si o serie de parametrii tehnici ai instalatiei imobilului. Printre altele se specifica "parti comune" 17%. Acum am centrala instalata. Stiu ca trebuie sa platesc partile comune, conform legii. Asociatia de locatari distribuie din factura de incalzire 35% ca fiind "parti comune". Am intrebat de ce 35 si nu 17 sau de ce 35 si nu 80%. Mi s-a raspuns ca asa calculeaza firma care citeste repartitoarele sau ca "asa se calculeaza", "asa calculeaza si alte blocuri vecine". Exista vreun temei legal al acestui procent care ar reprezenta "parti comune" sau este ceva discretionar, fiecare asociatie considerand altceva? Cine are calitatea juridica sa constate prin masuratori autorizate cat % din suprafetele radiante ale blocului sunt parti comune? Avand centrala as vrea sa platesc cat mai aproape de situatia reala.
Cel mai recent răspuns: alex_tz2000 , utilizator 14:35, 25 Aprilie 2020
mai bine ati mentiona care-i firma de repartitoare. eu am o oarecare banuiala si chiar ceva investigatii si plangeri facute, dar e mai safe sa mentionati dvs cine-i in 'cestiune'.
Are importantă numele firmei?

filip01 a scris:

mai bine ati mentiona care-i firma de repartitoare. eu am o oarecare banuiala si chiar ceva investigatii si plangeri facute, dar e mai safe sa mentionati dvs cine-i in 'cestiune'.

MARE, e una care produce numai gherle exact pe zona de coloane dezavantajand major pe cei cu centrale sau care consuma putin
Ultima modificare: Vineri, 17 Aprilie 2020
filip01, utilizator
Întreb si revin cu numele

filip01 a scris:

MARE, e una care produce numai gherle exact pe zona de coloane dezavantajand major pe cei cu centrale sau care consuma putin

eu am intrebat primul despre nume. nu intoarceti intrebarea! oricum atat timp cat exista un dosar penal in cercetare nu pot da detalii.
singurul lucru care pot sa fac este sa dau detalii asupra cum se poate reconcilia inovatia romaneasca cu repartitor comun (inovatie facuta special pt cazul romanesc al existentei mai multor sisteme de incalzire in acelasi bloc - radet si ct) cu SR EN 834 pt care exista referinte clare. si asa apare eventuala manarie facuta
Ultima modificare: Vineri, 17 Aprilie 2020
filip01, utilizator

Alte discuții în legătură

Plata pentru tevile de caldura nahi nahi Buna ziua, doresc sa formulez si eu o intrebare referitoare la tevile de caldura care trec prin apartamentul mamei mele. Doresc sa mentionez ca mama are ... (vezi toată discuția)
Cota comuna la caldura simina_28 simina_28 Blocul nostru are repartetoare pe calorifere.Eu sunt singura pe scaracare si bagat CT.Cum se plateste cota comuna la caldura?Cat este aproximativ?Sunt din ... (vezi toată discuția)
Incheiere contracte individuale cu dalkia termoservice george2104 george2104 Buna ziua, Suntem o scara care are o majoritate de 70% din apartamente decuplate de la termoficare. Cei 30% ramasi ne obliga prin contractul colectiv sa ... (vezi toată discuția)