Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ridicare permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ridicare permis suspendat

Bună ziua, am și eu o nelămurire și vă rog din suflet să mă ajutați.
Am avut permisul suspendat 30 zile de pe data de 03.03.2020 cu dovadă de conducere pentru 15 zile până pe 18.03.2020, astăzi fiind data de 18.04.2020, de mâine am dreptul de a conduce dacă nu mă duc să-mi ridic permisul de conducere? Este închis la poliție fiind Sfintele Paști pe 19.03.2020 și nu-l pot ridica, trebuie să aștept obligatoriu data de 21..04.2020 când se va deschide sau pot conduce așa chiar dacă nu-l am personal dar mi-am ispășit pedeapsa?
Daca cele 30 de zile s.au implinit, atunci aveti dreptul de a conduce.
Lipsa permisului va poate aduce cel mult o noua amenda.
Sunati la Ministeril Afacerilor Interne,. Brigada Rutiera, int 21203, vi se cere CNP pentru confirmarea identitatii si o sa vi se spuna ca este ok, puteti circula cu dovada, in cazul in care sunteti oprit se verifica prin statie. Ei nu trimit prin posta in aceasta perioada carnetele. Dar sunati, gasiti informatia si nr de tel al centralei pe internet.

Paste Fericit!