Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua!
Angajat in sanatate, cu functie executiva de personal auxiliar, am depus demisia cu data de 2 aprilie, data de la care nu m-am mai prezentat la serviciu.
In cadrul starii de urgenta, din decretul 240/14.04.2020 art 56 se aplica retroactiv? Adica nu pot beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii?
Nu puteti beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii decat in situatia in care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art.56 se aplica de la data intrarii in vigoare a Decretului 240/2020.
Si in cazul meu, pt neprezentare la munca ce se poate face?

Cornel Vasile a scris:

Nu puteti beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii decat in situatia in care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art.56 se aplica de la data intrarii in vigoare a Decretului 240/2020.

Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Asta am inteles. De ce nu pot beneficia.
Dar care e mersul pt demisie si neprezentare la munca in perioada de preaviz, in conditiile decretul 240/14.04.2020 art 56? Cercetare disciplinara pt nemotivate, ...

nataliaz a scris:

Si in cazul meu, pt neprezentare la munca ce se poate face?

Cornel Vasile a scris:

Nu puteti beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii decat in situatia in care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art.56 se aplica de la data intrarii in vigoare a Decretului 240/2020.

Postati situatii in care angajatorul dvs nu și-a îndeplinit obligațiile asumate prin contractul individual de muncă....