avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua!
Angajat in sanatate, cu functie executiva de personal auxiliar, am depus demisia cu data de 2 aprilie, data de la care nu m-am mai prezentat la serviciu.
In cadrul starii de urgenta, din decretul 240/14.04.2020 art 56 se aplica retroactiv? Adica nu pot beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:53, 23 Aprilie 2020
Nu puteti beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii decat in situatia in care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art.56 se aplica de la data intrarii in vigoare a Decretului 240/2020.
Si in cazul meu, pt neprezentare la munca ce se poate face?

Cornel Vasile a scris:

Nu puteti beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii decat in situatia in care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art.56 se aplica de la data intrarii in vigoare a Decretului 240/2020.

Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Asta am inteles. De ce nu pot beneficia.
Dar care e mersul pt demisie si neprezentare la munca in perioada de preaviz, in conditiile decretul 240/14.04.2020 art 56? Cercetare disciplinara pt nemotivate, ...

nataliaz a scris:

Si in cazul meu, pt neprezentare la munca ce se poate face?

Cornel Vasile a scris:

Nu puteti beneficia de art. 81 alin. (8) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii decat in situatia in care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art.56 se aplica de la data intrarii in vigoare a Decretului 240/2020.



Postati situatii in care angajatorul dvs nu și-a îndeplinit obligațiile asumate prin contractul individual de muncă....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art61 litera a din codul muncii Corcodel nico Corcodel nico Buna ziua.sotul meu a lucrat 9ani la o societate de confectii textile.intre timp a gasit altceva mai bun de lucru.a facut cerere de incetare a activitatii si a ... (vezi toată discuția)
Reangajare in urma concedierii abuzive (proces castigat ) rodica2001 rodica2001 Buna ziua ! As vrea sa stiu daca in urma unui proces de concediere abuziva,castigat ,la care printre altele am cerut si reangajarea ,sunt obligata sa ma intorc ... (vezi toată discuția)
Incepere activitate inainte de terminare ccc mihaela1707 mihaela1707 In present sunt in concediu crestere copil care se va termina in cepand din noiembrie. intre timp mi-am gasit un nou loc de munca si nu ma mai intorc la ... (vezi toată discuția)