Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrarea in somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrarea in somaj tehnic

Buna ziua !
O parte a angajatilor institutiei bugetare la care lucrez,( institutie de cultura,subventionata de primarie) a intrat in somaj tehnic de la 1 aprilie, cu toate ca la acea data inca nu se vorbea de intrarea bugetarilor in somaj. Angajatii nu a primit nici fizic, nici pe mail vreo instiintare OFICIALA in acest sens. Este legal ? In acelasi timp, la stiri, chiar premierul spune ca s-a renuntat la intrarea bugetarilor in somaj . La cerere, doar unii dintre colegi, care au avut de amanat rate au primit decizia de suspendare a contractului de munca pe perioada starii de urgenta !
Intrebari :
1. Pana la urma bugetarii sunt sau nu in somaj tehnic?
2. Primariile pot baga in somaj tehnic insitutii bugetare, chiar daca acest lucru nu s-a hotarat de catre guvern?
3. Este normal sa ne aflam in data de 24 .04 si majoritatea angajatilor sa nu fi primit nicio decizie, si sa nu fi fost anuntati oficial nici macar prin posta electronica de aceasta decizie ?
4. Avem vreo sansa sa dovedim ca intrarea nostra in somaj tehnic-N.B. cu 75 % din salariul MEDIU PE ECONOMIE- a fost ilegala?
5. Ce ar trebui sa facem ?
Multumesc anticipat !
1. Pana la urma bugetarii sunt sau nu in somaj tehnic?
2. Primariile pot baga in somaj tehnic insitutii bugetare, chiar daca acest lucru nu s-a hotarat de catre guvern?

Se poate decide asa ceva, dar nu se va deconta din bugetul de stat ....

3. Este normal sa ne aflam in data de 24 .04 si majoritatea angajatilor sa nu fi primit nicio decizie, si sa nu fi fost anuntati oficial nici macar prin posta electronica de aceasta decizie ?

Solicitati in scris angajatorului comunicarea deciziei .... in caz contrar, sesizati Inspectia Muncii.

4. Avem vreo sansa sa dovedim ca intrarea nostra in somaj tehnic-N.B. cu 75 % din salariul MEDIU PE ECONOMIE- a fost ilegala?
5. Ce ar trebui sa facem ?

Intrarea in somaj tehnic cam greu de dovedit ca este ilegala, intrucat art.52 C.mun. este inca in vigoare...

sesizati Inspectia Muncii. sau o actiune in instanta.
Va multumesc !
Am totuși câteva nelămuriri cu privire la acest subiect.
1. Declarația guvernului, potrivit căreia intrarea în șomaj tehnic a fost doar un proiect și nu se mai aplică ne mai fiind de actualitate, pentru că ne apropiem de finalul perioadei de urgență, ce înseamnă ? Se aplică șomaj tehnic sau nu pentru bugetari?
2.Instituțiile de spectacole din țară au aplicat măsuri diferite. Unii șomaj tehnic, alții concediu de odihnă, alții (în special cei care țin de minister, dar nu numai) n-au luat nici o măsură care să afecteze salarizarea colectivului. Care trebuia să fie varianta generală? Sau iar avem legi pentru a fi egali, dar tot timpul se întâmplă să fie alții puțin mai ”egali”?
Intrarea in somaj tehnic este aplicabila tuturor ... ce a decis Guvernul este doar pentru decontarea indemnizatiei de somaj tehnic.
Cornel Vasile, Consilier juridic