avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Valabilitate ordonante militare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Valabilitate ordonante militare

Dupa incetarea starii de urgenta prevederile ordonantelor militare mai sunt aplicabile sau este necesara emiterea unor alte acte normative ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:17, 29 Aprilie 2020
Ordonanțele militare sunt valabile doar pe durata stării de urgență.
Rame de văzut ce acte normative se vor mai adopta.
Ma gandeam eu ca pentru mentinerea partiala a unor restrictii va fi nevoie de altceva :). Oare acele acte normative vor fi constitutionale ???

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ordonanțele militare sunt valabile doar pe durata stării de urgență.
Rame de văzut ce acte normative se vor mai adopta.

Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Aprilie 2020
Catalin_B, utilizator
Rămâne de văzut ce se va adopta.
Analiza constitutionalitatii se face in concret după ce exista textul.concret al actului normativ.
Depinde si ce act normativ se va adopta.
Este mult de discutat pe această temă sub aspect juridic.
De pilda, eu sunt de părere că există o ierarhie a drepturilor si libertăților fundamentale dar nu am analizat care este poziția CCR si CEDO pe acest aspect.
Depinde si de contextul internațional.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,

Ordonantele militare vor produce efecte pe durata starii de urgenta.(efectele sunt limitate, temporare).


Week-end placut!
Augustin Zegrean, fost președinte al CCR, susține în mod corect, în opinia mea, care va fi situația juridică cu privire la ceea ce va intereseaza:

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 29 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda in stare de urgenta brandon99 brandon99 In conditiile in care CCR a declarat ca fiind neconstitutionale amenzile primite in perioada starii de urgenta, intrebarea mea este daca amenzile primite ... (vezi toată discuția)
Constitutionalite Dyx70 Dyx70 Știți dacă OG 59 din 04.08.2017 ,care modifica legea pensiilor militare 223/2015,a fost atacata la CCR. ?! Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Redeschidere dosar penal Just-drept Just-drept Procurorul de caz a clasat solutia de NUP într-un dosar penal. Prim-procurorul a mentinut solutia clasata de procurorul de caz. Judecatorul de camera ... (vezi toată discuția)