Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Valabilitate ordonante militare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Valabilitate ordonante militare

Dupa incetarea starii de urgenta prevederile ordonantelor militare mai sunt aplicabile sau este necesara emiterea unor alte acte normative ?
Ordonanțele militare sunt valabile doar pe durata stării de urgență.
Rame de văzut ce acte normative se vor mai adopta.
Ma gandeam eu ca pentru mentinerea partiala a unor restrictii va fi nevoie de altceva :). Oare acele acte normative vor fi constitutionale ???

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ordonanțele militare sunt valabile doar pe durata stării de urgență.
Rame de văzut ce acte normative se vor mai adopta.

Catalin_B, utilizator
Rămâne de văzut ce se va adopta.
Analiza constitutionalitatii se face in concret după ce exista textul.concret al actului normativ.
Depinde si ce act normativ se va adopta.
Este mult de discutat pe această temă sub aspect juridic.
De pilda, eu sunt de părere că există o ierarhie a drepturilor si libertăților fundamentale dar nu am analizat care este poziția CCR si CEDO pe acest aspect.
Depinde si de contextul internațional.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,

Ordonantele militare vor produce efecte pe durata starii de urgenta.(efectele sunt limitate, temporare).

Week-end placut!
Augustin Zegrean, fost președinte al CCR, susține în mod corect, în opinia mea, care va fi situația juridică cu privire la ceea ce va intereseaza:

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat