Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19

După 15 mai mai este valabilă legea 19 din 14 martie?
Da,mai este valabila ... Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația suspendării cursurilor sau închiderii temporare a unităților de învățământ unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a condițiilor meteorologice nefavorabile sau a altor situații extreme decretate astfel de către autoritățile competente cu atribuții în domeniu.
Buna ziua,
Avand in vedere comunicatul ministrului educatiei, cursurile in invatamant sunt suspendate si se vor incheia in 12 iunie. Practic parintii aflati in plata acelei indemnizatii pentru supravegherea copilului vor beneficia de aceasta pana inclusiv in 12 iunie.
Cum se face plata pt. această indemnizație?Angajatorul meu spune că banii vor veni peste 3-4 luni.
Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului .