Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda: jumatate din minim?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda: jumatate din minim?

Buna ziua,
Am primit o amenda prin posta pentru tulburarea linistii publice.

Am inteles ca pot plati jumatate din minimum in termen de 15 zile, insa politistul nu a completata nimic la rubrica ce mentioneaza acest lucru, a tras o dunga. Cred ca politistul a sperat ca nu ma voi informa si voi plati amenda integral.

Art. 16 alin. (1) din Legea nr. 203/2018 spune ca procesul verbal trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu: ... posibilitatea achitării, în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ.

Nu stiu daca politistul poate sa-mi refuzeze acest drept.

De asemenea o cifra din CNP este eronata.

Intrebarea mea este: Pot plati jumatate din minim si se poate efectua aceasta plata cu CNP eronat?
De asemenea, am vreo sansa daca contest aceasta amenda?
vladpopa12m, utilizator
@vladpopa12m
@Lesevescu
Asa e, aveti dreptate, nu e pe situatia de urgenta, deci se poate achita jumatate din minim in 15 zile.
In ceea ce priveste suspendarea termenului de 15 zile, eu cred ca e corecta interpretarea,.
Buna ziua,
Am fost la CEC astazi si n-am putut plati jumatate din minim fiindca nu este completat de agent. Nu stiu daca agentul are voie sa-mi refuze acest drept.
Plătiți online pe ghișeul.ro