Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am voie sa plim cainele in spatiu verde langa bloc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am voie sa plim cainele in spatiu verde langa bloc?

Constanta
Situatia sta cam asa:
Un bloc vecin a imprejmuit spatiul verde din fata cu un gardut (din ce stiu ilegal sa imprejmuiesti spatiul public, dar nu asta ma deranjeaza)
Am un catel mic caruia nu ii pot da drumul sa alerge in voie decat intr-un spatiu imprejmuit sa nu fuga.
Vaccinat la zi, deparazitat, am pungute, strang dupa ea (oricum am grija sa isi faca nevoile inainte sa mergem in tarc)

Problema: un vecin (nici declaratie nu avea :) ) comenteaza: de ce vin eu cu cainele unde si-au imprejmuit ei - spatiul e doar gazon- ca e pentru copii si ii strica cainele iarba-nu sapa nu rupe....copilul nu alearga pe iarba?

Am dreptate?:
-am voie sa plimb cainele pe spatiu public/verde daca strang dupa el, e vaccinat si deparazitat, talie mica
-spatiul verde din fata blocului e spatiu public cu acces nelimitat (deci gardutul e ilegal)
*prin urmare am voie sa plimb cainele in tarc cat timp nu face mizerie sau distrugeri?

Daca da, imi puteti da va rog si nr actelor care fac referire la aceste lucruri?
Atat timp cat spatiul imprejmuit apartine altui condominiu,dv gresiti
Daca ar fi fost intelegere din partea vecinilor cu acordul acestora puteati sa plimbati catelul in gradina amenjata si imprejmuita de catre acestia
Nu inteleg ce spuneti. Spatiul verde e proprietatea primariei/publica nu al asociatiei de proprietari. Nu le apartine in nici un fel. Nu e scara de bloc.
[ link extern ] /

ynocentta a scris:

Atat timp cat spatiul imprejmuit apartine altui condominiu,dv gresiti

Lovecats99, utilizator