avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am voie sa plim cainele in spatiu verde langa bloc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am voie sa plim cainele in spatiu verde langa bloc?

Constanta
Situatia sta cam asa:
Un bloc vecin a imprejmuit spatiul verde din fata cu un gardut (din ce stiu ilegal sa imprejmuiesti spatiul public, dar nu asta ma deranjeaza)
Am un catel mic caruia nu ii pot da drumul sa alerge in voie decat intr-un spatiu imprejmuit sa nu fuga.
Vaccinat la zi, deparazitat, am pungute, strang dupa ea (oricum am grija sa isi faca nevoile inainte sa mergem in tarc)

Problema: un vecin (nici declaratie nu avea :) ) comenteaza: de ce vin eu cu cainele unde si-au imprejmuit ei - spatiul e doar gazon- ca e pentru copii si ii strica cainele iarba-nu sapa nu rupe....copilul nu alearga pe iarba?

Am dreptate?:
-am voie sa plimb cainele pe spatiu public/verde daca strang dupa el, e vaccinat si deparazitat, talie mica
-spatiul verde din fata blocului e spatiu public cu acces nelimitat (deci gardutul e ilegal)
*prin urmare am voie sa plimb cainele in tarc cat timp nu face mizerie sau distrugeri?

Daca da, imi puteti da va rog si nr actelor care fac referire la aceste lucruri?
Cel mai recent răspuns: Lovecats99 , utilizator 22:02, 29 Aprilie 2020
Atat timp cat spatiul imprejmuit apartine altui condominiu,dv gresiti
Daca ar fi fost intelegere din partea vecinilor cu acordul acestora puteati sa plimbati catelul in gradina amenjata si imprejmuita de catre acestia
Nu inteleg ce spuneti. Spatiul verde e proprietatea primariei/publica nu al asociatiei de proprietari. Nu le apartine in nici un fel. Nu e scara de bloc.
[ link extern ] /

ynocentta a scris:

Atat timp cat spatiul imprejmuit apartine altui condominiu,dv gresiti

Ultima modificare: Miercuri, 29 Aprilie 2020
Lovecats99, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caine la bloc, obligatia de a curata mizeria pe care o lasa in gradina blocului Margareta72 Margareta72 Am un catel, metis, foarte pasnic si prietenos. Locuiesc la bloc si platesc la intreinere 3 lei pt el. Cand ies afara sa isi faca nevoile, ies fara lesa, ... (vezi toată discuția)
Plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi ADNgraphic ADNgraphic Buna ziua, Se poate sa imi spuna si ie cineva ce spune legea in legatura cu plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi? Puteti sa imi dati doar un link ... (vezi toată discuția)
Sancționarea locatarilor care nu respectă hotărâri ale asociației de proprietari: există cadru legal? rus_lazar rus_lazar Asociatia de proprietari din care fac parte a votat la adunarea generala a proprietarilor cu larga majoritate (peste 80% din cei prezenti) interzicerea ... (vezi toată discuția)