Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Viza de legalitate
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Viza de legalitate

Juristul care este presedinte al Comisiei de evaluare pentru atribuirea unui contract de achizitie publica poate acorda viza de legalitate pe acel contract? Nu se poate interpreta ca acesta poate favoriza un anumit operator economic? Exista argumente legale in acest sens? Va multumesc...
Presedintele unei comisii de evaluare nu ia hotarari de unul singur,comisia este un organ colegial ce ia decizii prin vot in cadrul unor sedinte de evaluare pe baza unor documente din cadrul ofertei.Ca jurist viza de legalitate nu o acorzi pentru intrega procedura ci doar pe contractul respectiv daca respecta normele legale in vigoare,iar raportul procedurii (semnat de toti membrii comisiei care adopta o hotarare in unanimitate sau cu unul sau mai multe puncte de vedere diferite )este aprobat de ordonatorul de credite .nu exista nici un conflict de interese
poate viza pentru legalitate atât contractul cât si alte acte întocmite în ceea ce privește procedura , ex : alte documente nota justificativa privind alegerea proceduri.