Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Evacuarea gazelor de ardere de la o cantrala pe gaz ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Evacuarea gazelor de ardere de la o cantrala pe gaz în condensatie

Între casa mea și a vecinului este o distanta de 1, 35m. Vecinul și-a scos coșul de evacuare de la centrala termica pe gaz în acest spațiu de 1,35m, gazele fiind evacuate cu putere în peretele casei noastre, exact între doua geamuri. Nu mai putem deschide geamurile ca riscam sa între gazele de ardere în casa. Inclusiv circulația printre cele doua case este periculoasa. Vecinul spune ca are proiect și ca nu a găsit alta varianta de amplasare a evacuării gazelor. Atât casa mea cât și a vecinului au fost construite de mai mult de 50 de ani. Va rog să-mi spuneți dacă este legal ce a făcut și cum pot remedia problema. Cu stima
Cosul centralei trebuia sa fie ridicat la inaltime, prin intermediul unui burlan, peste nivelul cel mai ridicat al cladirilor. Burlanul asigura tirajul necesar pentru ca gazele sa se disperseze in atmosfera, la inaltime. Cosul scurt al centralei trebuie racordat la burlan. Distanta de 1,35 m intre constructii este suficienta pentru amplasarea burlanului din tabla (o teava subtire, din otel sau un burlan confectionat din tabla zincata). Burlanul se fixeaza de cladirea vecinului cu coliere.
Un proiect nu poate contine o solutie de genul celei pe care o descrieti.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila, puteti deschide actiune in instanta.