Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic construcții
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic construcții

Buna ziua,

Lucrez la o firma de constructii, cu salariu minim brut de 3000 lei. In luna aprilie, toata firma a fost in somaj tehnic iar astazi ni s-au virat salariile ( 1316 lei net ). Este corect cât s-a virat avand in vedere ca noi, cei din construcții beneficiem de acele facilități privind dările la stat? Practic, cei 1.316 lei reprezintă somajul tehnic pentru orice salariat, din orice domeniu, cu un salariu brut de 3000 lei.

Va mulțumesc frumos!
somajul tehnic = 75% din salariu , la care se aplica toate contributiile.
Deci nu se mai ține cont de beneficiile din domeniul construcțiilor?
Se ține cont de beneficiile din domeniul construcțiilor.
Buna seara,

Contabila tocmai mi-a raspuns acum 5 minute pe mail, ca in luna aprilie nu se mai tine cont de facilitati. Ce sa inteleg?

Multumesc
Puteti intreba la ANAF.