Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariu inaintea incasarii indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariu inaintea incasarii indemnizatiei de somaj

Buna ziua

Societatea la care lucrez are 110 salariati dar a trimis in somaj tehnic doar un departament, de 50 salariati., pentru care a depus cererile pentru incasarea indemnizatiei de somaj tehnic.
Poate societatea sa plateasca salariile tuturor salariatilor, din fonduri proprii, sau trebuie sa astepte incasarea indemnizatiei de la stat pentru cei aflati in somaj tehnic? Banii nu au sosit inca si probabil, nu vor sosi pana la data de plata a salariilor in societate.

Multumesc
Angajatorul este obligat sa plateasca salariile la termenul stabilit in contractul individual de munca.

Pentru indemnizatia de somaj tehnic decontata de stat, angajatorul poate plati din fondurile proprii, nefiind insa obligat sa o faca inainte de a primi sumele de la buget. Dupa primirea banilor, este obligat sa efectueze platile catre angajatii aflati in somaj tehnic pentru care s-a solicitat decontarea, in termen de 3 zile.
sensitivec, utilizator
Poate societatea sa plateasca salariile tuturor salariatilor, din fondurile proprii.