Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Exhibitionism sau nu?!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Exhibitionism sau nu?!

Buna ziua
Locuiesc intr-un complex rezidential cu blocuri paralele apropiate.
In blocul de vis-a-vis exact la acelasi etaj am avut surpriza sa constat ca locatarul (sex masculin) iese dimineata de la dus? (probabil) complet gol si pret de 2-3 minute sta in fata geamului la care isi tine perdelele ridicate.
Initial am crezut ca nu vad bine dar se pare ca de cand cu vremea calda si statul acasa, lucrurile devin serioase, in sensul ca a aparut si saptamana trecuta si saptamana asta...
I-am adresat respectuos un e-mail prin care-i puneam in vedere ca nu e normal sa tina perdelele ridicate si sa stea asa in fata geamului, la care nu mi-a raspuns (inca).
Credeti ca e bine cum am procedat?
Mai departe nu stiu ce sa fac...
Multumesc
doctorATU, utilizator

doctorATU a scris:

Totusi nu suntem in Amsterdam in cartier rosu! Blocurile sunt apropiate, Individul sta la etaj 1, sunt copii care au ferestrele vis-a-vis, etc... asta iarna isi impodobea bradul in chiloti, fara perdele trase la geam... sunt eu chia asa deplasat???

Atunci procedați ca în Amsterdam, sau, ca în Netherlands (nu mai e Olanda) și nu va mai uitați. E o tradiție acolo ca ferestrele sa fie mari, destul de jos amplasate și să nu existe perdele. Nu are nimeni treabă cu ce fac locatarii acelor case.
:)
faceți o solicitare pentru interzicerea faptei către asociație, poliție și apoi în instanță.

Dpdv legal, fapta de a umbla dezbrăcat în casa ta nu există. Nici poliția, nici instanțele nu pot stabili dress code-ul în interiorul locuinței.
În schimb, luarea apartamentului la țintă cu lumini da, poate fi obiect de plângere penală.
În casa ta, da, dar expunând public imaginea ta = o imagine care nu este una agrabilă, nici educativă nici sanitară nici acceptată de majoritate, nici multe altele la fel de injurioase pentru colocatari este un fapt condamnabuil dacă nu de lege, de sociatate! Colectivitatea va avea mai mult efect asupra unei singure persoane decât disputa între individuali.
Dacă persoana este conștientă de expunerea sa și nu-i pasă de o familie, de două, atunci faceți-i pe plac, difuzați imaginea sa cu date, ore, pe grupul dvs., și partajați-o cu toții, înștiințăndu-l asupra repetabilității acțiunii și demersurilor în spațiul media și la administrația locală. sau chiar faceți publice prin intermediul mass-media faptele persoanei în cauză și supuneți-le dezbaterii publice. Fiecare dintre cele de mai sus comportă discuții pro și contra, dar situațiile speciale solicită soluții speciale și, pentru cei corecți care își caută dreptatea, implică mult efort și expunere publică.

Atenție! Bineînțeles că sunt riscuri, precum am spus, de aceea trebuie stabilit cu un avocat ce este util. corect și eficient, echilibrul îndreptat către legalitate fiind esențial!
Dar cineva a punctat corect: legile din țara respectivă trebuie angrenate în această dispută.
im82, utilizator
Meștere, la el în apartament omul poate umbla cum dorește, tu nu trebuie și nu ai voie să privești la el în casă! Te deranjează, nu privești!
Mare e grădina și mulți îi sar gardul...
O editare ulterioară; doresc să te întreb dacă tu ai fi pus în situația asta, plătești pentru proiectoare, instalare, energie electrică și în fața legii pentru gogomănia asta?
Difuzezi tu imaginea omului public?
Fără glumă, doar întreb...
im82 a scris:

În casa ta, da, dar expunând public imaginea ta = o imagine care nu este una agrabilă, nici educativă nici sanitară nici acceptată de majoritate, nici multe altele la fel de injurioase pentru colocatari este un fapt condamnabuil dacă nu de lege, de sociatate! Colectivitatea va avea mai mult efect asupra unei singure persoane decât disputa între individuali.
Dacă persoana este conștientă de expunerea sa și nu-i pasă de o familie, de două, atunci faceți-i pe plac, difuzați imaginea sa cu date, ore, pe grupul dvs., și partajați-o cu toții, înștiințăndu-l asupra repetabilității acțiunii și demersurilor în spațiul media și la administrația locală. sau chiar faceți publice prin intermediul mass-media faptele persoanei în cauză și supuneți-le dezbaterii publice. Fiecare dintre cele de mai sus comportă discuții pro și contra, dar situațiile speciale solicită soluții speciale și, pentru cei corecți care își caută dreptatea, implică mult efort și expunere publică.

Atenție! Bineînțeles că sunt riscuri, precum am spus, de aceea trebuie stabilit cu un avocat ce este util. corect și eficient, echilibrul îndreptat către legalitate fiind esențial!
Dar cineva a punctat corect: legile din țara respectivă trebuie angrenate în această dispută.

eugenoctavian1968, utilizator
eugenoctavian1968

Fiecare persoană înțelege cum poate sau cum vrea ceea ce scrie negru pe alb.

Sunteți conștient că unui copil nu-i poți interzice să privească? Cum îl urmăriți și cum puteți să-i interziceți să privească? Dacă vreți să faceți educație sexuală copiilor de la 2-3 ani în sus prin imaginile nude ale vecinului de vis a vis este problema dvs. și conceptul nu interesează, precum ați văzut, pe toată lumea.

SITUAȚIA POATE FI EXPUSĂ PUBLIC, nu am spus că imaginile vor fi expuse public, dar în grup privat ele pot fi împărtășite, cu acordul tuturor.
Dacă puneți problema cheltuielilor care s-ar impune în oricare dintre variante, înseamnă că nu ați înțeles că demersurile la care s-a făcut referire au fost pentru cazul punerii de acord a locatarilor vizați.
De privit, precum spune autorul solicitării, au cum vedea toți, indiferent de vârstă, dacă unghiul de privire permite, vor nu vor și când nu vor.

De restul nu mai discutăm, mai ales că nu s-a înțeles mesajul și nici modalitatea de a discuta impusă de spațiul în care ne aflăm.

im82, utilizator