Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Exhibitionism sau nu?!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Exhibitionism sau nu?!

Buna ziua
Locuiesc intr-un complex rezidential cu blocuri paralele apropiate.
In blocul de vis-a-vis exact la acelasi etaj am avut surpriza sa constat ca locatarul (sex masculin) iese dimineata de la dus? (probabil) complet gol si pret de 2-3 minute sta in fata geamului la care isi tine perdelele ridicate.
Initial am crezut ca nu vad bine dar se pare ca de cand cu vremea calda si statul acasa, lucrurile devin serioase, in sensul ca a aparut si saptamana trecuta si saptamana asta...
I-am adresat respectuos un e-mail prin care-i puneam in vedere ca nu e normal sa tina perdelele ridicate si sa stea asa in fata geamului, la care nu mi-a raspuns (inca).
Credeti ca e bine cum am procedat?
Mai departe nu stiu ce sa fac...
Multumesc
doctorATU, utilizator
Ia fă-mă să înțeleg, dacă eu te pozez la tine în casă când ieși din bucătărie murdar de făină pe haine, sau pus la patru ace gata de ieșire spre operă și dau pozele tuturor prietenilor mei din grupul meu privat de "Gurăslobodă" e legal? Dacă afli, ești de acord?
În legătură cu copilul care privește pe cineva sau ceva; acel copil are un adult lângă el cu care ar trebui să discute. Acel adult e dator să supravegheze și să educe copilul. Copilul poate vedea pe fereastră sau în parc când se plimbă, o "nuntă" de maidanezi, sau de pisici, sau niște maidanezi sfâșiind ceva, despre asta ce-i spui? "Arestezi" toate viețuitoarele că s-ar putea ca un copil să le vadă făcând ceva? Pui proiectoare pe ele să le deranjezi? Le cânți din vuvuzele să se împrăștie? Sau educi copilul, îi spui despre ce e vorba și îl convingi să nu privească?

im82 a scris:

eugenoctavian1968

Fiecare persoană înțelege cum poate sau cum vrea ceea ce scrie negru pe alb.

Sunteți conștient că unui copil nu-i poți interzice să privească? Cum îl urmăriți și cum puteți să-i interziceți să privească? Dacă vreți să faceți educație sexuală copiilor de la 2-3 ani în sus prin imaginile nude ale vecinului de vis a vis este problema dvs. și conceptul nu interesează, precum ați văzut, pe toată lumea.

SITUAȚIA POATE FI EXPUSĂ PUBLIC, nu am spus că imaginile vor fi expuse public, dar în grup privat ele pot fi împărtășite, cu acordul tuturor.
Dacă puneți problema cheltuielilor care s-ar impune în oricare dintre variante, înseamnă că nu ați înțeles că demersurile la care s-a făcut referire au fost pentru cazul punerii de acord a locatarilor vizați.
De privit, precum spune autorul solicitării, au cum vedea toți, indiferent de vârstă, dacă unghiul de privire permite, vor nu vor și când nu vor.

De restul nu mai discutăm, mai ales că nu s-a înțeles mesajul și nici modalitatea de a discuta impusă de spațiul în care ne aflăm.

eugenoctavian1968, utilizator
Acum ceva timp locuiam într-un imobil. La parter locuia o persoană pe care o vedeam mereu privind pe fereastră domeniul public și pe cine trecea, staționa, discuta, intra sau ieșea, adică tot ce mișca.
Unii i-ar spune pândar, alții i-ar spune vigilent, alții i-ar spune neam prost.
Nimeni niciodată nu a putut opri acea persoană să privească, după cum nimeni niciodată nu va putea sancționa sau impune cuiva cum să se îmbrace la el în casă.
Eu personal aș da în judecată pe cel care m-ar spiona/privi/urmări și trage la răspundere prin mail, scrisoare, înștiințare sau viu grai, cu ce sunt îmbrăcat și cum trăiesc în locuința privată.

doctorATU a scris:

Buna ziua
Locuiesc intr-un complex rezidential cu blocuri paralele apropiate.
In blocul de vis-a-vis exact la acelasi etaj am avut surpriza sa constat ca locatarul (sex masculin) iese dimineata de la dus? (probabil) complet gol si pret de 2-3 minute sta in fata geamului la care isi tine perdelele ridicate.
Initial am crezut ca nu vad bine dar se pare ca de cand cu vremea calda si statul acasa, lucrurile devin serioase, in sensul ca a aparut si saptamana trecuta si saptamana asta...
I-am adresat respectuos un e-mail prin care-i puneam in vedere ca nu e normal sa tina perdelele ridicate si sa stea asa in fata geamului, la care nu mi-a raspuns (inca).
Credeti ca e bine cum am procedat?
Mai departe nu stiu ce sa fac...
Multumesc

Voi vă dați seama cat de traumatizant ar fi pentru un copil de 2-3 ani să vadă corpul uman?

Când a devenit o simpla imagine a unui om gol subiect de educație sexuală, oameni buni? Bănuiesc că nu face omul sex ostentativ lipit de geam, nu?

In primul rand, dpdv legal nu aveți ce sa faceți. Omul este la el în casă, iar daca e atât de oripilant felul în care alege să trăiască in propria-i casa, nu va mai uitați. Simplu. Iar la întrebarea despre "cum poți să forțezi un copil sa nu se uite?" Pai și dacă se uită, ce? Ca părinte, daca nu puteți naviga întrebările unui copil de 3 ani și forma comportamente sănătoase, nu omul dezbrăcat de vis-a-vis e problema.

Sănătate!
Salut!

Ceea ce ați putea face în acest caz ar fi să vă revizuiți atitudinea și să aveți un pic mai mult respect față de libertățile fundamentale ale individului și față de ceea ce numim a fi proprietate privată!

A te plimba în propria-ți casă gol sau în chiloți nu are nicio legătură cu cartierul roșu din Amesterdam, este o viziune care vă aparține. Nu e o problemă că omul își permite să umble dezbrăcat în spațiu propriu, e o problemă însă cu viziunea dumitale moralistă și hipersexualizată asupra corpului uman. Nu e nimeni nevoit să își cosmetizeze corpul în locuință proprie pentru a îți satisface dumitale sensibilitățile subiectiv moraliste.

AndreiRask, utilizator