Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Info covid
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Info covid

Buna ziua , numele meu este miu marian și locuiesc în Austria,pe data de 18 mai vreau să mă întorc în România . Întrebarea mea este daca fac testul PCR covid in Austria și intru in tara ,iar cei de la vama nu vor să mă lase să trec și să fac autoizolare la domiciliu , ii pot da in judecata pentru reținere și punere în pericol a sănătății mele atât timp cât eu am testul făcut și rezultatul negativ ,va mulțumesc și vă doresc o zi bună
In primul rind asteptati sa vedeti ce reglementare va fi valabila la acea data. In al doilea rind, nici in Romania nu se face acel test, neaparat, doar daca persoana este simptomatica. Carantinarea institutionalizata, sau la domiciliu 14 zile este obligatorie, la sosirea din zona rosie si nu numai in Romania. Testarea se face conform unui protocol elaborat de institutiile responsabile din fiecare tara. In privinta darii in judecata, puteti face ce doriti, nu stiu cu ce sanse.

Regulile actuale din Romania le gasiti aici:
[ link extern ]

Posibil sa se schimbe aceste reguli, zilele urmatoare. Cel mai bine va informati telefonic la institutiile abilitate.
latka, moderator