Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Noua lege a starii de alerta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Noua lege a starii de alerta

tocmai merge legea cea noua ptr starea de alerta catre promulgare la presedinte. pana intra in vigoare (dupa nu stiu cate zile), noi ce reguli respectam in weekend? Ptr ce vom putea fi sanctionati si conform caror legi?
Exemplu concret: eu vreau sa ies din localitate. ce lege imi va spune mie cum voi face asta astfel incat sa nu fiu amendat?
gondolkodom, utilizator
Potrivit Constitutiei, art.78, "Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei."