Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Program de liniste in bloc. Care este nivelul maxim de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Program de liniste in bloc. Care este nivelul maxim de decibeli admis?

Buna ziua.

Din cate stiu, dupa cea mai recenta lege, exista o limita de decibeli admisa in afara programului de liniste. Sper sa ma corectati daca gresesc.

Stiu sigur ca politistii vor fi obligati sa aiba aparat de masurare a decibelilor in caz ca este primita o sesizare de deranjare a linistii in bloc.

Stiti cumva care este limita de decibeli legala in acest caz, si care este numarul legii si articolul care reglementeaza acest lucru, daca este cazul?

Va multumesc!
Laurentiu1222, utilizator
Ca si completare, m-ar interesa sa stiu deoarece si eu am un astfel de aparat de masura si as putea sa masor nivelul zgomotului direct din casa, sa pot preveni ulterioare neplaceri pentru altii inainte sa se implice politia.
Laurentiu1222, utilizator
Politia nu detine baza tehnica pentru masurat pragul fonic
In apartamentele de locuit din condominii pragul fonic admis este de 62-64 db
Trebuie sa aveti in vedere ca vehiculele in trafic produc un zgomot intre 66-70 db si totusi nu se aplica sanctiuni