Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobari sonerie video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobari sonerie video

Buna ziua.
Vreau sa montez o sonerie care are sistem de comunicatie video-audio.
Gen...vine omul la usa si apasa butonul. Soneria are o camera video care se activeaza in momentul in care apesi butonul si prin aplicatia de mobil vezi cine este la usa.
Soneria este conectata la internet si in momentul respectiv primesti un apel video prin intermediul aplicatiei sale si poti discuta cu persoana.
Soneria este plasata la usa. Locuiesc la bloc. Am vecini care au usi care sunt langa usa mea sau vis-a-vis, ca orice scara de bloc.
Intrebarea mea este:
- Aveti idee ce legislatie este aplicabila.
- Aveti idee daca trebuie luat acordul de la vecini ca sa instalezi sonerie vodeo ca teoretic cand suna cineva la usa poate trece pe scara blocului un vecin si te poate reclama ca il filmezi.....etc....sau eu stiu ce mai trece prin cap oamenilor din ziua de azi care au o predilectie deosebita pentru plangeri sau sesizari.
Ma poate cineva lamuri care are idee despre legislatia aplicabila sau eventuale precizari suplimentare ale autoritatilor in legatura cu aceasta situatie.
Ca idee un model la care m-am gandit este: EKEN S1 Pro
giv, utilizator
Politia nu cunoaste legea. Din punct de vedere GDPR, in cazul dvs. sau al unei camere individuale de supraveghere video, sunt importante doua lucruri:
1. Spatiul vizat sa fie cit mai strict limitat la proprietatea individuala.
2. Stocarea si prelucrarea imaginilor sa fie cit mai restrinse.
Nu aveti nevoie de nici un acord al vecinilor, mai ales ca sistemul este 90% din timp inactiv si se activeaza doar atunci cind aveti un vizitator,
V-am dat linkul catre site-ul oficial. va mai dau unul:
[ link extern ] /

Si uitati ce scrie pe site-ul oficial, la intrebari frecvente:
"12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?

Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:

- în cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
-de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
-de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
-de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului."

Este strict alegerea dvs. ce veti face.
Pai daca mi-au dat adresa negru pe alb ca trebuie acordul scris al vecinilor?
Ce optiuni ai in asemenea situatie?

latka a scris:

Politia nu cunoaste legea. Din punct de vedere GDPR, in cazul dvs. sau al unei camere individuale de supraveghere video, sunt importante doua lucruri:
1. Spatiul vizat sa fie cit mai strict limitat la proprietatea individuala.
2. Stocarea si prelucrarea imaginilor sa fie cit mai restrinse.
Nu aveti nevoie de nici un acord al vecinilor, mai ales ca sistemul este 90% din timp inactiv si se activeaza doar atunci cind aveti un vizitator,
V-am dat linkul catre site-ul oficial. va mai dau unul:
[ link extern ] /

Si uitati ce scrie pe site-ul oficial, la intrebari frecvente:
"12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?

Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:

- în cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
-de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
-de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
-de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului."

Este strict alegerea dvs. ce veti face.

Faceți cum vreți, de ce ați mai întrebat cum spune legea? Mergeți pe mâna poliției, dacă ei sunt "legea".
latka, moderator
Pai si ce sa le invoc daca sunt probleme?
Forumul avocatnet?
Intreb si eu ca sa ma dumiresc.
Daca nu e ceva corect sa revin cu raspuns la adresa.
Orice idee este binevenita sau cineva care a trecut de aceste formalitati si ne poate spune exact pasii si baza legala.
Eu stau intr-un bloc plin de reclamangii de meserie si ma intereseaza aspectele legale.

latka a scris:

Faceți cum vreți, de ce ați mai întrebat cum spune legea? Mergeți pe mâna poliției, dacă ei sunt "legea".

giv, utilizator
giv a scris:

Pai si ce sa le invoc daca sunt probleme?
Forumul avocatnet?
Intreb si eu ca sa ma dumiresc.
Daca nu e ceva corect sa revin cu raspuns la adresa.
Orice idee este binevenita sau cineva care a trecut de aceste formalitati si ne poate spune exact pasii si baza legala.
Eu stau intr-un bloc plin de reclamangii de meserie si ma intereseaza aspectele legale.

Cum ce sa le invocati ?! V-am dat link-ul oficial al Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal !!!
[ link extern ] /
Asta e autoritatea legala, nu politia si vecinii reclamagii. Cind aveti probleme cu fiscul nu mergeti la politie, ci va informati la ANAF.
Pe site-ul ANSPDCP scrie negru pe alb:

12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?

Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:

- în cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
-de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
-de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
-de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului."

Sunteti exact in situatia subliniata.
www.avocatnet.ro/articol_517...
avocatnet.ro/articol_51688/R...
De asta v-am spus:
"Din punct de vedere GDPR, in cazul dvs. sau al unei camere individuale de supraveghere video, sunt importante doua lucruri:
1. Spatiul vizat sa fie cit mai strict limitat la proprietatea individuala.
2. Stocarea si prelucrarea imaginilor sa fie cit mai restrinse."
latka, moderator