Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Termoscanarea incalca drepturile cetatenilor, este ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Termoscanarea incalca drepturile cetatenilor, este discriminatorie si este un gest degradant

1. Constitutia spune ca statul respecta viata privata.
Dreptul la viata intima si privata presupune si respectarea dreptului la informatiile referitoare la sanatatea sa.
Informatiile despre temperatura sunt informatii private si ar trebui sa se compleze un formular GDPR.
Asa cum, atunci cand vizitezi un site nu e nevoie sa iti bagi numele sau CNP, dar datele de navigare sunt considerate private, asa si temperatura este o informatie privata.

2. Se face o discriminare deoarece:
- femeile in anumite perioade ale ciclului menstrual au temperatura mai mare de 37.3
- daca stai in soare mai mult timp temperatura creste
- daca faci activitate fizica intensa temperatura creste
Iar temperatura poate fi simptom al altor boli.

3. Luare temperaturii la intrare in magazine este un gest degradant.
Sa stai la coada ca sa astepti sa te scaneze un om care nu e calificat si care nici nu se stie cu ce fel de aparat va efectua termoscanarea este un gest degradant. Aceasta imagine se aseamana cu vitele care sunt duse la abator.

4. Este un act inutil pentru ca exista bolnavi asimptomatici care nu au temperatura.
Sa stiti ca nu este tovaras.
S-a opus la un mod conceptual la ceea ce am zis eu ca trebuia facut in Romania cand chiar era de facut ca sa nu ajungem asa in ziua de astazi...
Si eu sunt mai democrat decat sunt cei mai democrati din lume...dar foarte riguros...atunci cand exista probleme deosebit de serioase...

Fiecare om are dreptul de a-si expune opinia.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat